Marriage Guide online

Dron na svatbě: Ano nebo ne?

Text: Lenka Zelnitiusová

Projednáváte otázku svatebního focení spolu s fotografem a přemýšlíte o tom, zda do služby povolat i létajícího pomocníka? Dron umožňuje pořízení snímků a videí z ptačí perspektivy. Váš svatební klip i album díky tomu získají na originalitě. Na co se dron vyplatí využít a v čem se na něj raději nespoléhat? Uděláme vám jasno!

Dron na svatbě: Ano nebo ne?Zobrazit galerii (3)
Foto: Pixabay.com

„Brali jsme se v exotice a snímky z dronu nádherně oživily naše svatební video. Díky záběrům z výšky fantasticky vynikl tyrkysový oceán s bělostnými plážemi. Nemluvě o svatebních momentkách v rámečku, na které s drahým koukáme dnes a denně na nočním stolku,“ vysvětluje Karolína (33).

„Záběry z dronu jsme měli v plánu, bohužel však počasí nám nepřálo a tak pilot nemohl vzlétnout, aby naši veselku natočil a pořídil pár milých momentek do svatebního alba. Docela dlouho nás to mrzelo, protože jsme byli se svatebčany opravdu barevně sladění,“ vzpomíná Lucie (28).

Tohle určitě ne

Dron na svatbě: Ano nebo ne?
Foto: Pixabay.com

Je vaše představa taková, že byste si přáli svatební obřad natočit z dronu? Myšlenka je to zajímavá, nicméně v rámci realizace to už taková hitparáda opravdu není. Dobrý a zkušený dronař vám totiž létání při obřadu rozmluví. Let s dronem je více než rušivý. Svatebčany a především malé děti by létající a bzučící věcička nad hlavami docela jistě rozptylovala a všichni by koukali jejím směrem. Rovněž v rámci zaznamenávání zvuku během obřadu nebude výsledek kvalitní, zvuková stopa bývá znehodnocena. Nemluvě o tom, že málokdo si vezme na triko vzlétnout nad davem lidí, je to nejenom zakázané, ale především nebezpečné.

Co ano?

Velmi oblíbené je natáčení svatebního místa v rámci obřadu jako je altánek, louka, zámek, hrad nebo vodní plocha. Stejně jako záběry lokality, kde se sejdete na hostinu. Mezi hojně poptávané patří snímky či videa zachycující příjezdy svatebčanů, nevěsty a ženicha. Dále je to natáčení během společného svatebního fotografování, a to jak ve skupinkách, tak ve dvojicích.

Dron je ideální zvolit jako doplněk ke klasickému fotografování a natáčení. Nikdy ne jako jediný zdroj videí a snímků. Mohlo by se totiž stát, že kvůli špatnému počasí a silnému větru nebude dron moci vzlétnout. A vám by zůstaly oči pro pláč.

Kolik to stojí?

Cena za pořízení záznamu startuje na 5 000 až 9 000 Kč. Finální suma pochopitelně závisí na vašich přáních a preferencích. Určitě se vyplatí zvolit přímo fotografa, který má dron v nabídce a může vám ke klasickému videu nabídnout také záběry z dronu formou základního nebo rozsáhlejšího balíčku. Počítat musíte také s dopravou na místo určení, tedy cca 8 Kč/km.

Dron si oblíbily také dvojice v rámci párového focení, které je v současné době trendem.

Je tedy jenom na vás, zda budete chtít o tyto výdaje navýšit svatební rozpočet. Samozřejmě záběry z ptačí perspektivy jistě ozvláštní váš svatební videoklip, nicméně kreativní a zkušený kameraman zvládne sestříhat osobité svatební video i bez těchto originálních podkladů.

Podle čeho vybrat kvalitního dronaře?

Dron na svatbě: Ano nebo ne?
Foto: Pixabay.com
  • Pokud opravdu stojíte o svatební záběry z dronu, určitě nespoléhejte na amatéra, který si koupil létající „hračku“ z asijského e-shopu a létá jen sem tam. Létání s dronem si žádá nejenom zkušenosti a cvik, ale především je třeba striktně dodržovat zásady a bezpečnostní pravidla. Stačí chvilka nepozornosti, špatné načasování a ze zábavy se může stát průšvih, který způsobí v tom lepším případě škody na majetku, v tom horším na zdraví.
  • Ještě před tím než zadáte zakázku, si zvoleného poskytovatele důkladně prověřte a vsaďte na profíky, kteří mají platnou licenci. Právě tu si totiž žádá komerční let.
  • Projděte si portfolio, zeptejte se známých, popřípadě nevěst na svatebním fóru a vyberte si toho, kdo nejvíce ladí s vaší představou i cenovou náročností.
 
 

Přečtěte si více