Marriage Guide online

Harmonogram svatebního dne

Text: Pavla Růžičková

Svatba je výjimečnou událostí, kterou si chceme náležitě užít a v našich představách je prostě dokonalá. Tento významný den je ale třeba důkladně naplánovat, aby byl opravdu veselý a nezapomenutelný pro všechny hosty i pro nevěstu se ženichem. Svatební program nebo také svatební harmonogram je další důležitou součástí svatebních příprav. Určitě by na něj neměl žádný pár zapomenout. Pokud jej nepodceníte, bude známkou lepšího zorientování se ve vašem svatebním dni jak pro vás, tak i pro vaše svatební hosty.

Harmonogram svatebního dne
Foto: Petr Pělucha

Proč se hodí svatební harmonogram

Díky vytvořenému svatebnímu programu již předem každý z hostů ví, v kolik hodin se jakákoliv konkrétní událost koná, což samozřejmě přináší obrovskou výhodu. Pokud si představíte svatby slavných, kdy jako příklad můžeme uvést britskou královskou svatbu Kate a Williama, vždy mají tento den do posledního detailu připravený. Časový svatební harmonogram můžete stejně jako oni doslova plánovat minutu po minutě, a zajistit tak vaší svatbě hladký průběh. Jedině tak si zajistíte, že se na vaší svatbě nebude nikdo nudit a nevzniknou hluchá místa.

Tisk svatebního harmonogramu

Svůj svatební harmonogram si také můžete nechat natisknout a přidat ke svatebnímu oznámení a pozvání ke svatební hostině. Je třeba mít na paměti, že rodiny nevěsty a ženicha se často neznají, stejně tak se vzájemně neznají pozvaní přátelé, družičky, družbové a známí. Pak už je pouze na vás, zda svůj svatební harmonogram pojmete vesele a hravě. V tištěné formě si můžete střílet ze svědka či družiček, nebo jej můžete vytvořit se stylovou elegancí. Je třeba si s tvorbou harmonogramu dát opravdu práci. Právě o vysněném svatebním dni je velmi důležité, aby vše šlo přesně tak, jak má.

Je to vaše svatba

Ano je to tak. Jde přece o vaši svatbu. Hlavní jsou proto vaše představy, a až potom jdou na řadu přání ostatních svatebních hostů. Hladký průběh každé svatby pomůže zajistit dostatek pití i jídla, ale i dobré zábavy, proto byste měli dbát při sestavování svatebního programu nejvíce na tyto detaily. Svatební salony i koordinátoři vám často díky bohatým zkušenostem sestaví perfektní svatební harmonogram, díky kterému se opravdu nikdo nikde neztratí, ať už v čase či v prostoru. Využijte zkušeností s uspořádáním mnoha velkých i menších svateb na různých místech, a nechte si sestavit skvělý svatební harmonogram přímo na míru. Celkový komfort zajištěný během svatebního dne, kdy vše běží opravdu tak, jak má díky svatebnímu programu vám dává možnost si svou svatbu dokonale užít.

Co dát do svatebního harmonogramu

Ve vašem svatebním harmonogramu by mělo být zahrnuto vše, počínaje začátkem svatebního obřadu, času oběda či krájení svatebního dortu, až po vytoužený první tanec nevěsty a ženicha, následující svatební raut, svatební zvyky, tradice, rituály i svatební hry. Ty dodají vašemu svatebnímu dni tu správnou atmosféru a zároveň zajistí i skvělou zábavu. Nechte si poradit a seznamte se s nabídkou mnoha možných alternativ a inovací. Nechte si zajistit pohoštění, vynikající catering, hudbu, ale i doprovodný zábavný program. Nenechte své svatebčany nudit se.

Obřad konaný v kostele

Pokud budete mít náboženský svatební obřad konaný v kostele, je velmi dobré mít sestavený svatební harmonogram právě z důvodu vysvětlení různých obyčejů a tradic, aby vaši hosté věděli, co mají vždy v danou chvíli dělat. V programu pak může být seznam toho, co se bude právě při svatebním obřadu dít, což zahrnuje hudbu, pozdrav, čtení, modlitby, výměnu manželských slibů a prohlášení manželství. Zde je velmi důležité objasnění zavedených rituálů během obřadu, kdy je žádána účast svatebčanů právě při určitých částech obřadu. Jde tedy o zpěv, stání či klečení nebo svaté přijímání. Ať už je váš obřad konaný na úřadě nebo v kostele, užijte si jej plnými doušky.

 
 

Přečtěte si více