Marriage Guide online

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?

Text: Alena Klimková

Toužíte po pohádkové svatbě, ovšem máte omezený finanční rozpočet, který nemůžete překročit? I přesto může být váš svatební den dokonalý. Přinášíme vám tipy, díky kterým na svatbě ušetříte a přesto si jeden z nejdůležitějších dnů svého života užijete dle svých představ.

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?Zobrazit galerii (6)
Foto: Unsplash.com

Svatba není levnou záležitostí a představuje zatěžkávací zkoušku pro vaši peněženku. Přesto byste měla vědět, že pohádkovou svatbu si užijete i s omezeným finančním rozpočtem. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým výrazně snížíte své svatební výdaje. Podotýkáme však, že není vhodné šetřit úplně na všem. Do některých svatebních náležitostí se vám naopak vyplatí investovat.

Promyslete si lokaci obřadu

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?
Foto: Unsplash.com

Jestliže chcete prožít pohádkovou svatbu a zároveň ušetřit na zbytečných svatebních výdajích, zamyslete se v prvé řadě nad místem svatebního obřadu. Jestliže si přejete svatbu na romantickém zámku, středověkém hradu či v luxusním hotelu, počítejte s tím, že na poplatcích za obřad vydáte několik tisícikorun navíc.

Pokud se s partnerem nechcete vzít na úřadě či v kostele, kde jsou poplatky zanedbatelné, máte na výběr spoustu originálních a netradičních míst, kde si můžete říct společné ano. Co říkáte například na veřejnou zahradu, park nebo romantickou louku na kraji lesa?

TIP: Není od věci, když budete mít místo obřadu a svatební hostiny na jednom místě. Ideálně na zahradě, ve stodole s restaurací nebo v pronajatém kulturním domě. Ušetříte tak na výzdobě, ale i přepravě svatebčanů z místa na místo.

Záleží na ročním období i konkrétním dnu

Nákladnější pro vás bude svatba pořádaná v letní sezoně a během pátků a sobot. Znatelnou částku vám však uspoří svatba pořádaná na podzim a na jaře, nebo dokonce během zasněžené zimy. A co svatební den? Vyberte si například neděli, svatebčané se vaší svatby s radostí zúčastní.

Ušetřete na pití, zejména alkoholu

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?
Foto: Unsplash.com

Na svatební hostině můžete šetřit i na pití. S restaurací, kde pořádáte svatební hostinu, se například domluvte, že svatební hosté budou mít k dispozici točenou limonádu. Naopak odmítněte nápoje v klasických skleněných lahvích.

Spoustu financí můžete ušetřit také na alkoholu. Pokud to podnik, kde se koná vaše svatební hostina, dovolí, doneste si například vlastní víno a tvrdý alkohol. Jestli to však není možné, můžete se například domluvit se svatebními hosty, že si budou tvrdý alkohol i míchané alkoholické nápoje platit sami.

Změňte formu svatební hostiny

I když si na svatební hostinu nedonesete vlastní jídlo, můžete přesto ušetřit. Inspirovat se můžete například těmito tipy:

  • Svatební obřad si domluvte na 14. hodinu. Svatební hostina se tak přesune na odpolední hodiny, během kterých hostům nabídnete kombinaci svatebního oběda a večeře. Na večerní hodiny si můžete připravit obložené mísy.
  • Místo klasické hostiny uspořádejte raut. Volte přitom takové množství pokrmů, aby se vaši svatební hosté dobře najedli a zároveň aby jídla nebylo příliš.
  • Jestliže svatbu pořádáte pod širým nebem, na místo rautu ze rozhodněte pro klasické grilování. Příprava pokrmů tak bude levnější a jednodušší, ale také velmi originální.
  • Svatební oběd tradičně zahrnuje čtyři chody. Pokud chcete ušetřit, vynechejte například předkrm. Anebo místo zákusku servírujte rovnou svatební dort.

Svatební šaty z půjčovny či druhé ruky

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?
Foto: Unsplash.com

Ani za svatební šaty nemusíte vydat deseti tisíce. Dejte přednost šatům z půjčovny, anebo si je s předstihem objednejte na Aliexpressu. Zkuste dát šanci také svatebním šatům z druhé ruky. Jednou nošené značkové svatební šaty nabízené za rozumnou cenu můžete objevit na online bazarových portálech nebo facebookových skupinách.

Dokonalé prstýnky nemusí být z bílého zlata

Ani za snubní prstýnky nemusíte vydat horentní částku v řádu desítek tisíc. Na místo zlata či platiny sáhněte po prstenech z levnějších kovů. A to například stříbra či chirurgické oceli.

Svatební účes a make-up: Oslovte kamarádku nebo šikovnou studentku

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?
Foto: Unsplash.com

Jestliže chcete ušetřit na svatebním účesu a make-upu, nemusíte se líčit a česat jenom sama. Místo profesionální kadeřnice a vizážistky oslovte svou šikovnou kamarádku. Možná, že ve svém okolí objevíte také šikovnou slečnu, která teprve studuje na vizážistku či kadeřnici nebo se tomuto oboru věnuje volnočasově. Zkuste se tedy obrátit i na ni.

Levnější svatební kytice? Využijte služby začínající floristky

Také svatební kytici a květinovou výzdobu nemusíte nechávat čistě na profesionálech. Oslovte ve svém okolí začínající floristku. Pokud si na to troufnete, květinovou výzdobu si můžete udělat svépomocí, využijte při tom sezonní květiny.

Svatební oznámení i dekorace svépomocí

I svatba s malým rozpočtem může být dokonalá: Jak na to?

Výrazně ušetříte i tehdy, když se vrhnete na výrobu svatebních oznámení či pozvánek ke svatebnímu stolu svépomocí. Nadepište je ručně například pomocí techniky letteringu, která je v současnosti velmi moderní. Svépomocí si vyrobte také dekorace na svatební stůl. Může jít například o lucerny, svíčky, prostírání či potahy židlí. Tyto svatební komponenty pak můžete následně prodat v online bazarových skupinkách.

Na čem se nevyplatí šetřit

Spousta budoucích novomanželů chce ušetřit také na svatebním fotografovi či kameramanovi. A tak dopředu poprosí kamarády, kteří vlastní kvalitní techniku, zda by právě oni nepořídili fotky a video ze svatebního dne. I když může jít ze strany svatebních hostů o velmi originální svatební dar, právě na svatebním fotografovi a kameramanovi se vám rozhodně nevyplatí šetřit. Chcete-li mít opravdu kvalitní a profesionální záznam ze své svatby, nad kterým se budete kochat desítky dalších let, v tomto případě si raději připlaťte.

Výše uvedený přehled dokazuje, že pohádkovou svatbu si můžete užít i s omezeným rozpočtem. Nesnažte se ovšem šetřit úplně na všem, ať není vaše snaha o úsporu během svatebního dne příliš okatá a ať neznehodnotí výsledný dojem z vaší svatby. V každém případě záleží pouze na vašem uvážení, na čem se rozhodnete ušetřit, a do čeho se naopak na své svatbě rozhodnete investovat.

 
 

Přečtěte si více