Marriage Guide online

Jak na šťastné manželství

Text: Michaela Vadová

Pro všechny novomanžele - a nejen pro ně - jsme připravili souhrn tipů, rad i osvědčených pravidel, které jistě pomohou na cestě ke spokojenému manželství.

Jak na šťastné manželství

V čem tkví kouzlo spokojeného manželství? Je třeba si uvědomit, že partnerský vztah prochází a bude procházet mnoha změnami, různými situacemi a životními zkouškami. Přesto se dá stavět na několika zásadních pravidlech, která při oboustranném respektování pomohou partnerství v každé situaci.

Vědecké studie

Úspěšným partnerstvím se zabývají vědci na celém světě. Někteří hledají klíč spokojeného vztahu v tolerantnosti a dobré schopnosti vzájemné komunikace a empatie, jiní se pustili do počítání líbání a sexuálních prožitků. Jedna ze studií např. prokázala, že jedním z faktorů je mimo jiné krása ženy. Krásné ženy, které o sebe pečují, jsou spokojenější, mají spokojenější manžele a tím pádem i spokojenější manželství.

Zásadní zásady

Jako první by si měl každý uvědomit, že partner má právo na jiný názor. Manželství sice znamená souznění dvou lidí, ale bylo by hodně naivní, hledat stoprocentní souhlas ve všech otázkách. Naopak, různé názory by manžele neměly nijak zaskočit – proto s nimi raději předem počítejte, a pokud jste právě teď ve všem za jedno, můžete si svou schopnost tolerance odlišného názoru druhého partnera trénovat do zálohy.

Druhým velice důležitým pilířem v manželství, je schopnost rozhodování. Možná se na první pohled zdá pohodlný model, kdy např. muž bude rozhodovat o všem a žena se rozhodování nebude účastnit…ale ve skutečnosti tento model nefunguje. Pokud rozhoduje pouze jeden a druhý nemá právo do rozhodování zasáhnout, nebude vztah fungovat. Oba dva manželé se o základních věcech musí dokázat rozhodovat ve dvou. Možná i věčné rozhodování hlavy rodiny se po čase stane únavnou koulí u nohy s věčnou zodpovědností a následnými výčitkami při nezdaru. Jednoduše: rozhodujte spolu, vyjadřujte své názory, komunikujte.

Třetím pravidlem bychom vás mohli oslovit – pracujte. Pokud bude chod celé domácnosti ležet na jediném členovi a druhý se s nápojem v ruce bude dívat na televizi, zřejmě těžko budeme čekat harmonickou rovnováhu. Naopak. Oba dva partneři se musí dohodnout, jak na fungování řekněme technických záležitostí. Kdo bude vařit, kdo nakupovat, později kdo se kdy postará o děti apod. Na první pohled se zdá tento bod banální, ale nespokojenost partnerů velice často pramení z pocitu: ten druhý nic nedělá, o všechno se starám sám/sama.

Čtvrtý bod by se dal shrnout jako pravidla pro zachování pohody v domácnosti. Čili ani jeden z partnerů by se neměl podílet na vnášení nepohody nebo rizikových faktorů do vztahu. Naopak, každému vztahu prospěje pravidelná dovolená, romantické večeře, společné koníčky, ale také umění – dát druhému prostor vyrazit si s přáteli. Hádky jsou dovoleny, ale do večerních hodin by měly zmizet. Choďte spát s čistou hlavou…

Poslední bod patří ke koření manželství. Pokud se dosud cítíte, jako byste četli přesně seřazený návod či program, tak věřte, že ani senzačně uspořádané manželství s rozpisem, kdo vynese který den koš, kdo o čem rozhoduje a kdo kdy kam půjde, nemusí fungovat zcela ideálně. Z manželství se nesmí stát prázdný vztah dvou strojů. Stále v něm musí být dostatečný prostor pro spontánnost, vášeň, romantiku, pro příjemná překvapení, pro intuici, zkrátka pro vše, co dokáže pozitivně narušit stereotyp. Odborníci doporučují nejen dostatečnou dávku sexu, ale také něžnosti, něžná vyznání, dostatečně časté líbání a občas i propovídaný večer ve dvou…

 
 

Přečtěte si více