Marriage Guide online

Jak ušetřit a při tom prožít vysněnou svatbu

Text: Adéla Skřivánková

Sníte o pohádkové svatbě, kde na ubrouscích budou vyšité iniciály vás a vaší drahé polovičky, na rozkrojení dortu budete potřebovat schůdky a oblíbené písničky vám zazpívá známá kapela? Ale váš bankovní účet trpce protestuje? Při plánování svatby se nemusíte nutně vzdát všech vysněných věcí a s povzdechem seškrtat svůj seznam jen na strohý obřad a chudé menu. Stačí jen trochu přemýšlet, využít pár triků a váš rozpočet se tak nutně nevyšplhá k astronomickým cifrám.

Jak ušetřit a při tom prožít vysněnou svatbu

Přinášíme vám několik užitečných rad, jak si užít vysněnou svatbu, oslnit hosty a mít nádherný celoživotní zážitek, aniž byste ho pak museli po zbytek života splácet.

Samozřejmě bude potřeba udělat pár kompromisů, vyloučit zbytečnosti a extra výdaje, ale to neznamená, že výsledek nebude i tak fantastický. Kouzlo správného škrtání je právě v tom, že hosté nic nepoznají, vám se splní představa dokonalé svatby (byť s menšími ústupky) a ještě chytře ušetříte.

Tak jaké jsou ty zaručené triky? Řešení je až překvapivě snadné.

Místo konání

Bydlíte-li ve větším městě, nejjednodušší způsob, jak ušetřit značnou částku, je přesunout celou svatbu do menšího města či malebný venkov. Veškeré služby zde nejsou tak drahé a dobře vybrané místo vám zdarma zajistí klid a nádech romantiky.

Dívejte se po vhodném veřejném prostranství, které pojme větší událost. Poplatky za krátký pronájem budu skoro až zanedbatelné. Počítat však musíte s dodáním veškerého materiálu na místo konání svatby. Od ubrousků, až po poslední svíčku. Zvážit byste tak možná měla i nabídky výhodných „balíčků“ hotelů a restaurací, které se postarají o veškerý servis a vám ve finále ušetří spoustu extra výdajů a především starostí.

Výběr vhodného místa má mimo jiné další nesporné plus. Originální a netradiční svatba například v ZOO či veřejných zahradách a parcích vás nevyjde nikterak draho a k tomu máte postaráno o zajímavý exteriér, který nemusíte už nijak dekorovat.

A samozřejmým pravidlem je naplánovat obřad a recepci na jedno místo. Ušetříte za dopravu a další poplatky.

Kdy?

Až neuvěřitelnou polovinou výdajů můžete ušetřit chytrou volbou ročního období a i takové maličkostí, jako je výběr dne v týdnu. Obecně jsou nejdražší svatby v letní sezóně, v týdnu to jsou pak pátky a soboty. Máte-li odvahu na odlišné pojetí svatby, naplánujte ji na podzim či jaro. Silnou dávku romantiky vám jistě zajistí i zasněžená zima. Využít ji můžete opravdu originálně. Od netradiční zábavy, jako třeba koulování před odpoledním čajem, až po nádherné fotografování v zasněžené krajině. Vyhnete se konvencím, budete originální a ještě ušetříte znatelnou částku.

Svatební šaty

O svatebních šatech toho bylo napsáno už mnoho. Svoji fantazii zajisté pořádně trénujete vymýšlením střihů, krajek, kam umístíte zdobné kamínky a jak dlouhý budete mít závoj. Šaty máte vysněné. Možná dokonce přesně víte, kde takové najdete. Jen ta cena, že…Existuje ale vůbec větší radost, než koupit vysněnou věc ve slevě? Sledujte zaváděcí akce a slevy vybraného návrháře. Budete překvapená, jak rapidně může cena klesnout.

Pokud zrovna nelpíte na tom, vlastnit šaty, které navždy budou už jen a jen vaše, rozumnou volbou je i půjčovna svatebních šatů. Ve svých představách o dokonalosti možná budete muset udělat pár kompromisů, ale vaše peněženka to jistě ocení.

Svatební dort a menu

Ohromit hosty a potěšit jejich chuťové buňky zvládnete hravě i s omezeným rozpočtem. Začněte promyšlením dortu. Pamatujte, že čím vyšší, robustnější a zdobenější, tím logicky dražší. Pro fotku, jak s novomanželem společně krájíte dort, vám tedy bude stačit jen menší dort. Svatebčany poté pohostěte dezertem ze stejného receptu jako je dort, avšak upečeným na plechu a připraveným v kuchyni. Chuť bude stejně ohromující, svatebčané nic nepoznají a vy znatelně ušetříte.

Co se týče menu, nikde není psáno, že čím více chodů, tím lépe. Naopak místo pěti chodového menu, zvolte raději to tří chodové. O to více může šéfkuchař předvést svoje umění, jak dokáže jeden pokrm chuťově povznést do nadpozemských výšin. Servírujte však předem určená jídla. Švédské stoly a jejich doplňování by vás vyšly mnohonásobně dráž. Pokud svatbu pořádáte venku, určitě se vyplatí uspořádat zahradní grilování. Příprava pokrmů je velmi jednoduchá, levná, ale zato efektní a pro svatbu originální.

Jednou z nejdražších položek během svatby je beze sporu alkohol. Buď servírujte jen „lehčí“ varianty, jako pivo, víno a samozřejmě šampaňské, nebo se dohodněte s vedoucím barmanem, aby nabízené koktejly připravoval na jedné alkoholové bázi. Nebudete tak muset platit celou částku za každou načatou láhev, byť by z ní ubyl jen jeden panák pro vaši tetičku z Moravy.

Květiny

Při pořizování květin a květinové dekorace vsaďte na sezónnost! Květiny vás vyjdou daleko levněji a navíc bude dekorace působit svěže a příjemně. Zkuste také obejít pár místních farmářů a pěstitelů a domluvit si s nimi dodání lokálních květin z jejich polí. Nejenže podpoříte menší živnostníky, ale dostanete i kvalitní sezónní produkt za lidskou cenu.

Pokud máte kreativního ducha a pár zručných kamarádek, kolegyň či příbuzných, buďte kreativní a užijte si i trochu legrace! Společně zkuste vyrobit si květinovou dekoraci na jídelní stoly podle vlastní fantazie a vkusu. Budete mít skvělý pocit z vlastní práce a v kapse vám zůstane i o pár korun navíc.

Fotografie

I když byste měla být při výběru fotografa velmi opatrná, krásnou a hmatatelnou vzpomínku ze své svatby vám nemusí udělat zrovna ten nejdražší. Pečlivě si projděte portfolia mladých fotografů či studentů z fotografických škol a vyberte si toho nejlepšího. Umožníte mu praxi a on vám na oplátku pořídí originální fotografie za zlomek ceny profesionála.

Hudba

Na své svatbě přece nemusíte mít tu nejznámější kapelu, která právě dokončila tour po Evropě. Důležité je, aby kapela dokázala dokonale podkreslit atmosféru svatby, nastolit intimní náladu či divokou párty a neudělat si z vaší svatby jeden ze svých dalších koncertů. Opět zkuste zabrousit do univerzitních vod a najmout si talentované mladé muzikanty. Nejlépe si vyberte ty multiinstrumentální, kteří dokážou měnit své nástroje během celé svatby a přizpůsobovat se tak atmosféře svatby. Vám tak zajistí pestřejší program, ale zato několikanásobně levnější. Zajděte si na několik zkoušek kapely a konkrétně si s muzikanty projděte repertoár, ať vás mladí umělci ničím nepřekvapí.

Tipy

Nejjednodušší způsob, jak během svatby ušetřit, je prosté „udělej si sám“. Samozřejmě si nemůžete sama ušít svatební šaty, upéct dort, vypěstovat si květiny a ještě si na svatbě sama zazpívat. Velkou službu vám ale mohou udělat sami svatebčané. Požádejte některé hosty, aby místo svatebního darů vám například zajistili květiny, pomohli s občerstvením či zafinancovali tisk pozvánek. Víte-li, že strýc z Moravy pálí nejlepší slivovici a švagrová peče zase ty nejlepší koláče, nebojte se je požádat, aby vám takto na svatbu přispěli. Samozřejmě si během svatby pak najděte vhodnou chvíli, kdy jim budete moci přede všemi poděkovat a jejich netradiční dar náležitě zdůraznit.

 
 

Přečtěte si více