Marriage Guide online

Jak zapojit ženicha do svatebních příprav

Text: Michaela Vadová

Svatební den je zajisté dnem pro zamilovanou dvojici – nevěsta a ženich, ale ruku na srdce… Přípravy, vybírání šatů, restaurace, svatebního místa, účesu i pozvánek je hlavní dámská vášeň. Jak se společně domluvit a jak efektivně zapojit ženicha do předsvatebních příprav?

Jak zapojit ženicha do svatebních příprav
Foto: pixmac.cz

Přenechat plánování na svatební agentuře se u nás stále nestalo pevnou tradicí a tak mnohé zařizuje budoucí nevěsta a budoucí ženich. Samozřejmě nelze všechny muže házet do jednoho pytle, ale ženy často dlouho řeší typ svatební manikúry, účesy, šaty, květiny a několikanásobné zkoušky svatebního make-upu, kdežto muž se umyje, oblékne a jde. Nechceme naznačit, že je pro muže plánování svatby nudné. Jistě se mnozí zapojí a mnoho věcí můžete vybírat a plánovat společně. Na druhou stranu – pokud máte se spolupráci trochu problém, podívejte se na oblasti svatebního plánování, do kterých partnera zapojíte nejsnadněji.

Správná oblast

Muži bývají odborníkem na jídlo a na auta. Proto by partnera mohlo bavit vybírání svatebního dopravního prostředku – ale počítejte s tím, že se muž může v této oblasti vyřádit. Domluvte se hned na začátku na plánovaném finančním rozpočtu za tuto položku, abyste předešli neshodám.

Výborným rádcem může být muž při ochutnávání a vybírání svatebního menu. Nechte si uvařit svatební menu klidně i ve více restauracích a nechte partnerovy chuťové buňky převzít zodpovědnost.

Rozpočet je další důležitá oblast, do které by se budoucí ženich měl – ve svém vlastním zájmu zapojit. Racionální vhled do financí páru udrží rozjařenou nevěstu v záplavě předražených nabídek nohama na zemi.

Okamžité zamítání

Ačkoliv svatební den si plní svoje přání – být na jeden den nejkrásnější ženou a tak trochu princeznou – žena, je třeba dbát i na přání a představy partnera. Pokud váš milý přijde s nějakým na první pohled bláznivým nápadem – nesmeťte ho hned ze stolu. Riskujete tím, že se partner uzavře a jeho konstruktivní předsvatební aktivity zcela skončí…a vše zůstane jen na nevěstě. Někdy by partnerka měla přijmout partnerovy nápady, i když se jí zcela nelíbí. Tento prostor by měl být vzájemný. (Zapomeňte na věty typu: Děkuji za připomínku, ale uděláme to naprosto opačně…)

Velmi iniciativní nevěsta

Některé nevěsty se natolik chopí organizace svatebního dne, že ani nedají prostor svému partnerovi. On nemá vkus, nemá smysl pro detail, vybírání by ho stejně nezajímalo… Tento princip může být pro někoho pohodlný, ale mnozí muži se do svatebních příprav chtějí zapojit a přístup – „nemluv mi do toho“ by vůbec nebyl vhodný. Nezapomeňte, že je to i jeho svatební den…

Kdo za co zodpovídá?

Chcete předejít zklamáním a hádkám, či frustraci? Mnohé páry prožívají dokonce předsvatební krizi, protože plánování svatby přináší mnoho komunikačních komplikací. Odborníci na plánování svateb doporučují – hned v počáteční fázi si rozvrhnout, co kdo bude zařizovat a co je třeba zařídit společně. Určete si také to, za co bude zodpovídat svědek, družička, nebo rodiče. Už toto rozvržení vám usnadní svatební přípravy.

Rada pro pasivní ženichy:

Pokud jste nechali své nastávající volnou ruku a nezapojili jste se do přípravy, nemějte ve svatební den hloupé otázky typu: toto na svatbě potřebujeme? Vyvoláte jimi jen zbytečný stres.

 
 

Přečtěte si více