Marriage Guide online

Jak zvládnout svatbu s klidem

Text: Denisa Holanová

Nevěsty se na svůj velký den těší. Překážkou by neměl být ani stres. Vše se dá totiž zvládnout s klidem. Projděte si naše svatební tipy, jak tohoto docílit.

Jak zvládnout svatbu s klidemZobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Ujasněte si koncept a začněte včas

Chcete velkou romantickou veselku na zámku? Nebo byste se raději vdávala v přírodě, pojala obřad jednodušeji a zapojila do svatby handmade vychytávky? Hodláte svůj velký den ladit do konkrétní barvy nebo trváte na určitém druhu květin? Od celkového pojetí svatby se pak bude odvíjet i volba místa.

To byste měla začít řešit s dostatečným časovým předstihem několika měsíců, ideálně roku. Ta atraktivní jsou totiž přirozeně velmi brzy v žádaných termínech zamluvená. Pokud na místě zase tak nelpíte, lze svatební přípravy stihnout i v řádu týdnů. Vyberte si takové místo, ke kterému máte citový vztah a je vám tady dobře.

Nezapomeňte na naplánování rozpočtu. Uvažujte, že cca polovinu výdajů obsáhne jídlo a pití. Proto si raději připočítejte rezervu ve výši asi 15 %.

Malá nebo velká svatba?

Budete se brát bez rodiny a přátel?
Budete se brát bez rodiny a přátel? | Foto: pixabay.com

Už jste si ujasnila, jestli chcete mít na svatbě kompletní příbuzenstvo nebo vše absolvujete pouze se svědky? Pak můžete začít řešit konkrétní počet hostů a rozmyslet si, jak velká svatba bude. Čím více lidí, tím je přirozeně vše náročnější na koordinaci a můžete zažívat u plánování výraznější stres.

V extrému se můžete brát dokonce i v exotice, kde budete zcela sami jen ve dvou, nepotřebujete si s partnerem zajišťovat ani svědky. Populární jsou zahraniční cesty do destinací jako například Mauricius. Většina snoubenců se pak obrací na cestovní kancelář, která tyto zájezdy realizuje a je schopna zařídit veškeré potřebné formality.

Chcete, aby naopak rodina součástí obřadu byla? Sedněte si a na papír si zodpovědně napište ty, s nimiž byste svůj velký den chtěli trávit. Případně si svůj seznam ještě přečtěte a škrtejte. Uvědomte si, že pozvaní navíc budou uvažovat i nad tím, že nepřijdou sami. Počítáte s tím, že bratranec dorazí s přítelkyní a vaše teta přivede nového partnera? Abyste předešli faux pas, uvědomte hosty včas prostřednictvím pozvánky o tom, zda je zván i doprovod. Počet zúčastněných lidí díky tomu může rychle a nečekaně narůst.

Sepište si, co je potřeba zařídit

Jednotlivé položky se budou odvíjet od zvoleného konceptu svatby. Zaznamenejte si pečlivě je do diáře.

Kromě zamluvení místa bude nutné zajistit jídlo na svatební hostinu, případně i další občerstvení, čeká vás vybírání šatů (svých a případně i těch pro družičky a svědky), prstenů a kytic, hledání termínu u kadeřníka a vizážistky, příprava pozvánek. Zapomenout nesmíme na hudbu, rezervování termínu u fotografa, zamyslet se nad tím, jaký bude program svatebního dne, jakou výzdobu budete chtít. Dál vás čeká podrobnější příprava seznamu hostů a zajištění ubytování.

Jak vybrat vhodné dodavatele

Ideální je, jestliže můžete dát na doporučení a osobní zkušenosti. Líčí vaše kamarádka slečny a dívky na plesy nebo jste byla na svatbě sestřenici a okouzlily vás výsledné snímky ze svatby? Pak bude vaše volba jasná.

Jinak se neváhejte ptát a hledat reference na internetu. Ať se to týká kadeřnice nebo třeba svatební koordinátorky. Spokojení klienti jsou tou nejlepší reklamou pro každého. A nezapomeňte, že za kvalitu se platí, proto pokud se vám zdají služby výrazně levné, nejásejte. Výsledky tomu mohou odpovídat a má smysl si rozhodně připlatit za člověka, který je spolehlivý a schopný svou práci odvést kvalitně.

Sestavte si harmonogram

Předsvatebními přípravami velký den nekončí, proto budete potřebovat i harmonogram samotného dne D. Důležitými body je zejména hodina obřadu, čas odchodu na hostinu a nejzazší termín, kdy je naopak už potřeba restauraci vyklidit. Dostatečnou časovou rezervu je potřeba si ponechat i na líčení a česání, které se vám určitě nepodaří odbýt za deset minut.

Právě koordinátorka vám v tento moment může pomoci k tomu, aby se všichni mohli soustředit již jen na zábavu, protože svatba by se přes veškeré plánování měla nést hlavně v duchu oslavy. Dohlédne na dodržování harmonogramu a vy se tak vyhnete snadno situaci, kdy hosté ještě nedorazili na obřad, kde měli být už před patnácti minutami.

Svatební koordinátorka

Koordinátorka vám ulehčí život
Koordinátorka vám ulehčí život | Foto: pixabay.com

Jestliže velkou svatbu chcete, určitě vám život významně usnadní služby svatební koordinátorky. Profesionální koordinátorka ohlídá naprosto vše – od jednání s dodavateli přes dodržování harmonogramu celého dne po zábavu pro hosty. Vy se tak nemusíte zbytečně stresovat nad tím, aby se vše stihlo a svatebčané se nenudili.

Stačí si vybrat buď pouze balíček služeb na míru nebo si nechat zorganizovat celou svatbu, což je mezi českými nevěstami stále častější požadavek. V balíčku může být obsaženo například jen vytvoření svatebního harmonogramu.

Počítejte samozřejmě s tím, že klid nebude, obrazně řečeno, úplně zdarma. Jedná se o službu, jejíž ceny se pohybují v řádech několika tisícovek korun v závislosti na regionu. Kompletní svatba na klíč může vyjít v některých případech i na desítky tisíc. Zato vám v ní bude splněno doslova cokoli. Tyto služby nemusejí být pouze mimořádně nákladné, jak se z předešlých řádků možná jeví. Koordinátorky se často totiž také mohou díky svým kontaktům dostat k zajímavějším cenám u dodavatelů. Navíc spolupracují jen s těmi prověřenými. Ušetříte si tak zklamání nad líčením, ve kterém se necítíte dobře nebo fotografiemi, které mají daleko do nablýskaných obrázků ze sociálních sítí.

A pozor, služby koordinátorky je potřeba začít zamlouvat včas: Ty nejzkušenější mají místa v diáři plná i rok dopředu.

Zapojte příbuzenstvo

Vaše rodina a přátelé mohou do jisté míry roli svatební koordinátorky suplovat. I s menší svatbou se pojí řada úkolů – zajistit fotografa, objednat svatební hostinu, vyzvednout květiny. Zapojte všechny ochotné duše, nejčastěji to bývají maminky a svědkové.

O pomoc si řekněte kamarádkám i dalším rodinným příslušníkům, pokud je toho na vás příliš. Pro jistotu si opět napište seznam. Snadno tak udržíte pořádek v tom, kdo má co na starosti. Ve svatební den je samozřejmě nejlepší přesunout povinnosti na ostatní, vdáváte se v ideálním případě pouze jednou a budete si celý den chtít nerušeně užít.

Myslete ale na to, že přetížená nevěsta je stejně špatnou volbou jako zahlcení přátelé. Berte ohled na to, abyste povinnosti na okolí nepřenášela až příliš. Víte, že vaše nejlepší kamarádka by vám pravděpodobně neodmítla žádnou prosbu? Dávkujte jí úkoly s citem, svatbu by si měla užít i ona.

Nezapomeňte na sebe (a na partnera)

Uvědomte si, že svatba je především vyjádřením citu a touhy strávit zbytek života s milovanou osobou. Nezapomínejte proto dávat partnerovi najevo, že je pro vás důležitý a rozhodně není jen ladící rekvizitou ve značkovém obleku. Odjeďte společně například na prodloužený víkend a věnujte se jen sobě.

Nedovolte myšlenkám na svatbu, aby vás bezvýhradně ovládly a vy jste nedokázala mluvit o ničem jiném. Vaše okolí má určitě pochopení pro jak se těšíte, ale svatba se nemá stát posedlostí.

Počítejte s tím, že všechno nemusí ani při veškeré snaze dopadnout tak, jak jste si do puntíku vysnila. Případné problémy nevykreslujte větší, než ve skutečnosti jsou. Šaty nejsou čistě bílé, ale krémové, ubrus neladí s květinami, ženich si ráno zašpiní kravatu a nemůžete najít občanku? Trapasy a přešlapy berte s nadhledem.

 
 

Přečtěte si více