Marriage Guide online

Manuál příprav a zařizování svatby

Text: Michaela Vadová

Jak dlouho trvá příprava svatby, co je třeba zařídit a hlavně - jak dané úlohy správně načasovat? Podívejte se na časový harmonogram se zásadními informacemi ohledně organizování svatby, přizpůsobte si jej podle svých představ a přípravy můžou začít.

Manuál příprav a zařizování svatby

Jestli zařizujete všechny záležitosti svého života na poslední chvíli, pak možná i svou svatbu dokážete zorganizovat téměř ze dne na den. Pokud naopak patříte mezi puntičkáře, kteří vše plánují do posledního detailu, může vám příprava svatby trvat klidně celý rok. My jsme se pokusili připravit náhled na zlatou střední cestu, která vám může být inspirací, jak v klidu a v pohodě uspořádat svatební přípravy tak, aby vše klaplo a abyste na nic nezapomněli…

Krok 1. začínáme s přípravami

Kdy začít s přípravami na svatbu? Podle nepsané tradice by svatba měla proběhnout zhruba rok od zásnub, ale hlavní rozhodnutí je samozřejmě na dané dvojici. Optimální doba pro odstartování příprav je zhruba půl roku, ale rozhodně lze všechny přípravy zvládnout už za 3 měsíce (ale musíte být šikovní). Oblíbená místa svatebních obřadů se však často musí rezervovat až rok dopředu, zvláště pokud pomýšlíte na nejfrekventovanější páteční nebo sobotní termíny.

Ujasněte si následující: KDY, KDE a KOHO pozvete.

Věřte nebo ne, vše ostatní se odvíjí právě od těchto základních informací. Zavolejte na vybrané místo, kde chcete mít svatbu a zarezervujte si daný termín. Datum volte nejen podle kombinace šťastných čísel, nebo dobře zapamatovatelné cifry, ale vždy určujte termín s ohledem na roční období a možné rozmary počasí.

Podle toho, kolik lidí pozvete a na jakém místě se svatba bude konat, se vyrýsuje základ finanční stránky svatby. Bude záležet na tom, jestli se chcete vzít v kostele, nebo na zámku, v zahradě apod. Pokud svatbu budou platit rodiče, jistě je dobré základní vizi prodiskutovat právě s nimi.

Můžete také začít uvažovat nad tím, JAK si svou svatbu představujete, nebo jaké bude téma vaší slavnosti. Ve váš den máte jedinečnou příležitost nechat vyniknout svou osobnost, své pojetí

Kde se vezmeme?

Místo svatby a svatební hostiny alespoň 3 měsíce předem navštivte. Zeptejte se na zkušenosti z předchozích svateb a oslav, vyžádejte si fotografie – je-li to možné, zeptejte se jiných párů, které se zde brali, s čím byli spokojení a co by naopak změnili.

Náš tip: pokud chcete mít 100% jistotu, nechte si od svého vybraného kuchaře uvařit svatební menu a ochutnejte, co se vlastně na svatebním obědě bude podávat. Pokud nevíte, jaké jídlo k obědu zvolit, neváhejte, nechte si uvařit více jídel, ochutnejte a vyberte to nejchutnější.

Krok 2. nezbytné zařizování a zamlouvání

Tři měsíce předem by mělo být jasné, koho pozvete a pro koho bude třeba zařídit ubytování. Proto ZAMLUVTE UBYTOVÁNÍ. Zamluvte také vybranou kapelu, DJ, barmana a kohokoliv, kdo bude pozván v rámci vašeho svatebního programu. Nezapomeňte se domluvit, co vše budou účinkující potřebovat, jestli kapela má opatřené vlastní ozvučení apod.

Konečně se dostáváme také k otázce CO NA SEBE? Budoucí nevěsta by si měla začít ve svatebních salónech vybírat róbu, nebo zajít k profesionální švadleně, aby spolu začaly vymýšlet a tvořit vysněný model šatů. Samozřejmě otázku oblečení musí začít řešit také ženich.

A když už se řeší, co si na sebe kdo navlékne, nesmíte zapomenout na SNUBNÍ PRSTÝNKY. Vyberte si, objednejte, zakupte, tři měsíce předem je optimální doba i na zpracování detailů, jako jsou nápisy, symboly a speciální přání snoubenců.

Chystáte-li svatební cestu, můžete začít vybírat z nabídky zájezdů.

Krok 3. objednáváme

S postupem času se rýsují další pevné body svatebního programu. Promluvte se svědky, aby se svou rolí počítali s dostatečným předstihem. Zhruba šest týdnů před svatbou již máte jasnou vizi, v jakém stylu vaše svatba bude. Svým představám nechte přizpůsobit objednané dekorace, svatební oznámení, kartičky na stůl se svatebním menu nebo se jmény - podle zasedacího pořádku. Objednejte sladkosti, chlebíčky a další občerstvení na přivítání hostů, krabičky na výslužky, svatební koláčky, dorty a definitivně potvrďte volbu obědového menu.

U květinářky vyberte a objednejte svatební kytici a domluvte se na veškerých květinových dekoracích. Zajistěte si myrtu a objednejte stužky na její ozdobení.

Abyste na svatbu měli krásnou památku, domluvte si včas fotografa a opět se podrobně seznamte s jeho dosavadní prací a cenami.

Pokud jste si vybrali dopravu na svatbu svatební limuzínou, veteránem nebo jiným zapůjčeným vozem, nezapomeňte jej včas objednat. Opět doporučujeme osobní návštěvu a obhlédnout si automobil předem. Nezapomeňte také na objednání svatební dekorace na automobil.

Krok 4. nanečisto

Asi 4 týdny před svatbou, o jejímž plánování již jistě celá rodina ví, rozešlete svatební oznámení. Nejvýznamnější hosty se sluší pozvat osobně. Zajímejte se o to, kdo se skutečně svatby zúčastní, aby se dokončila finální podoba zasedacího pořádku. Každému z příbuzných a pozvaných můžete dát také tip na svatební dar.

U kadeřníka a u kosmetičky by se nevěsta měla objednat na zkoušku účesu a svatebního make-upu. Ve svatebním salónu se podle zkoušení začnou upravovat šaty podle potřeb budoucí nevěsty. Včas myslete i na svatební manikúru a na nákup spodního prádla včetně svatebního podvazku.

Krok 5. těsně před svatbou

Všechny objednané věci se mají těsně před svatbou sejít. Doporučujeme zapojit spolehlivé svatebčany nebo svědky, aby vám s dotažením příprav do finále pomohli. Bude třeba vyzvednout objednané prstýnky, květiny a sladkosti.

Je vhodné naposledy zkontrolovat stav svatebních šatů – jestli nevěstě skvěle padnou. Vlivem předsvatebních příprav může s postavou nevěsty hýbat stres. V neposlední řadě se sluší v klidu si připravit potřebné dokumenty – čili občanské průkazy.

Pokud vám celý seznam připadá jako jedna velká noční můra, která je mimo vaše organizační schopnosti, pak doporučujeme oslovit jednu ze svatebních agentur. Profesionálové v oblasti zařizování příprav i průběhu svateb vám nejen pomohou vše zvládnout, ale hlavně si ušetříte plno stresu i možných selhání.

Najděte si tu pravou svatební agenturu ve výběru nejlepších svatebních agentur a koordinátorů

 
 

Přečtěte si více