Marriage Guide online

5 tradičních věcí pro nevěstu

Text: Mgr. Michaela Vadová

Nejspíš jste slyšeli o tradici, že každá nevěsta má mít na svatbě pět věcí: něco starého, nového, půjčeného, darovaného a modrého. Vysvětlení tohoto zvyku není zcela jednotné, ale pojďme se podívat na hlavní symboly, které má zmíněných pět věcí vyjadřovat.

5 tradičních věcí pro nevěstu

Podle tradice má mít každá nevěsta ve svatební den na sobě nebo u sebe pět věcí, které ji údajně zaručí krásnější život v manželství: něco starého, nového, půjčeného, darovaného a něco modrého. Často se setkáte i s obdobou této tradice, kde se vynechává darovaná věc a na pátém místě v seznamu stojí rituál se stříbrnou mincí. Vyberte si sami, co zvolíte a co přinese štěstí vám.

Nové

Každá nevěsta má mít něco nového. Nová věc symbolizuje nový začátek, optimismus a budoucí nový život v nové životní pozici vůbec. Ačkoliv v půjčovnách svatebních šatů seženete naprosto vše potřebné, je dobré mít něco nového - svého, něco jedinečného, co vám bude svatební den připomínat i později.

Staré

Stará věc má symbolizovat buď to, že nevěsta nechává svůj dosavadní nebo chcete-li starý život za sebou a vstupuje do života nového.

Druhým výkladem zvyku o staré věci je přiklánění se k rodinným tradicím. Stará věc symbolizuje zachování rodinné tradice a proto si nevěsta jako doplněk volí nějaký rodinný šperk po babičce, brož nebo jinou maličkost, která vytvoří příslib pokračování dosavadní rodinné tradice.

Modré

Modrá barva symbolizuje čistotu, věrnost a nevinnost. Někdy se tato barva spojuje s Pannou Marií a má podtrhnout čistotu nevěsty. V současnosti se ale naopak volí např. modrý svatební podvazek. Zvolit můžete také drobný doplněk do svatební kytice v podobě modré mašličky.

Půjčené

Někomu pro splnění tohoto bodu postačí svatební šaty z půjčovny, pro jiného se pro dodržení tradice musí věc vypůjčit od blízkého člověka. Navíc by to měl být člověk veselý a šťastný, aby se veselost a optimismus přenesly na nevěstu. Podle některých výkladů se má věc půjčit od šťastné vdané ženy – opět pro štěstí.

Další interpretace této tradice symbolizuje to, že si nevěsta bude brát ke svému srdci rady ostatních blízkých.

A co si můžete půjčit? Často tento bod řeší nevěsty drobností, sponkou, nebo jinou ozdobou.

Darované

Poslední krok ke štěstí tkví v darované věci. Darují se šperky, spodní prádlo, různé ozdoby do vlasů…

Mnohdy se tento bod vynechává a nahrazuje se tradicí se stříbrnou mincí.

Stříbrná mince

Do levého střevíčku si nevěsta vkládá stříbrnou minci. Tento – pro nevěstu možná trochu nepohodlný zvyk údajně přináší bohatství a blahobyt.

 
 

Přečtěte si více