Marriage Guide online

Otázka, která zní v hlavě každé nevěsty: Kdo mě povede k oltáři?

Text: Lenka Zelnitiusová

Cesta k oltáři je pro nevěstu okamžik plný emocí, zjitřených pocitů, očekávání a mnohdy je spojena se slzami štěstí. Zvláště když tam na ni čeká její vyvolený s láskyplným výrazem. S kým má vůbec nevěsta kráčet po boku? Tradice to vidí jasně, jenomže jak si poradit, když rodinná situace je jiná? Neváhali jsme to pro vás zjistit!

Otázka, která zní v hlavě každé nevěsty: Kdo mě povede k oltáři?Zobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

"S otcem mám poměrně nijaký vztah a díky jeho sklonům k alkoholu, jsem se rozhodla, že s tím cizím pánem jít k oltáři nechci. Proto jsem hrdě kráčela vstříc novým zítřkům se svým dědečkem,“ svěřuje se zcela na rovinu Andrea (27).

"Tatínek se mé svatby bohužel nedožil, zemřel předčasně pod koly náklaďáku. Do manželství mě proto přivedla moje maminka,“ vzpomíná Linda (33).

Když nemůže otec, neváhejte vykročit s maminkou

Jen vy dva
Jen vy dva | Foto: Unsplash.com

Otec představuje hlavu i zástupce rodiny, který předává svou dceru budoucímu zeťovi, aby se o ni staral, pečoval, a chránil ji jako oko v hlavě. Zní to trochu pohádkově a romanticky, nicméně je tu i další a poměrně klíčový fakt, a to ten, že v zásadě jde o to, aby nevěstu k oltáři doprovodil starší a především ženatý muž. A samozřejmě nejlépe ten, který je v blízkém vztahu vůči nevěstě. Proto z toho vychází nejlépe pochopitelně otec. Ze zkušeností tomu může být například i dědeček. Já jsem dokonce byla svědkem toho, jak nevěsta kráčela k oltáři se svým starším bratrem.

„ K oltáři mě vedl otec mého snoubence, protože svého tatínka jsem vlastně nepoznala, opustil matku a odjel do Německa. Nikdy se o mé existenci nedozvěděl," vysvětluje nelehkou situaci Markéta (22).

Pokud vám osud tatínka vzal, nebo se nacházíte v tak trochu jiné ožehavé situaci, pak zamiřte k oltáři s maminkou. Přece jenom vaše maminka je tím nejbližším člověkem vůbec, který vás může k oltáři doprovodit. Pořád váháte? Rozhodně není o čem!

Tak jako tak si nenechejte těmito zažitými pravidly zkazit dobrý pocit z vaší veselky, ono na tom, kdo vás povede, i když to nebude přesně podle tradic, zase tolik nezáleží.

Tam jako snoubenci, zpátky jako novomanželé

Svatba jen a jen o vás. Taková je tajná svatba v exotice.
Svatba jen a jen o vás. Taková je tajná svatba v exotice. | Foto: Pixabay.com

Máte v plánu svatbu v exotice, daleko od rodné hroudy a nejbližší rodiny? Sami si to představte. V dáli šplouchá tyrkysově modrý oceán, písek v tónu slonové kosti pálí do bosých chodidel, svěží vánek vám čechrá vlasy a vy s láskou svého života kráčíte v pravé poledne ruku v ruce vstříc slibné budoucnosti. V době, kdy u nás, v Česku, panuje zatím dlouhá noc a nikdo jiný o vašem vstupu do manželství nemá ani tušení.

Vzhledem k tomu, že svatba v exotice se vesměs odehrává bez rodiny a nejbližších přátel, tak snoubenci přicházejí na obřad společně, kde je již přítomen oddávající. V současné době tato verze, kdy nevěsta s ženichem kráčí společně k oltáři, připadá velké spoustě párů nejpřirozenější, a to i když pořádají velkolepou veselku s celou rodinou. Je dokonce oblíbenou i u starších dvojic, kdy se jedná například o druhou či další svatbu v pořadí. Neberte tradice tak vážně a zkrátka a dobře si váš svatební den přizpůsobte na míru vašemu já.

Jen vy v hlavní roli

Sebevědomá nevěsta = krásná nevěsta
Sebevědomá nevěsta = krásná nevěsta | Foto: Unsplash.com

Rodinné propletence, hádky, neshody a tomu podobné patálie nejsou v současné době ničím nepředvídatelným. A tak se někdy může stát, že nevěsta zvolí, že ke snoubenci dokráčí se vší tou pompou a sebevědomím sama, a tedy bez jakéhokoliv doprovodu. Záleží samozřejmě na povaze nevěsty, citlivějším povahám by to totiž mohlo přijít líto.

Pokud ale například milujete zpěv a máte zlato v hrdle, neváhejte cestu k oltáři pojmout jako dech beroucí pěvecké vystoupení. Píseň věnujte manželovi formou nečekaného překvapení. A věřte, že na něj opravdu jen tak nezapomene.

♥ Nezapomeňte vykročit pravou nohou, ať si pojistíte štěstí v manželství!♥

 
 

Přečtěte si více