Marriage Guide online

Družičky na svatbě

Podle prastarých pohanských pověstí mají být družičky dívky podobné nevěstě, čili vrstevnice ve stejně krásných šatech. Proč ta podoba? Proto, aby dívky zmátly zlé duchy a zajistili tak pro nevěstu štěstí. V dřívějších dobách byli lidé velice pověrčiví a družičky byly při obřadu naprosto nepostradatelné. Jak je to dnes?

Družičky na svatbě

V dnešní době je tradice družiček poněkud jiná. Nevěsta jako své družičky jmenuje buď nejmladší a nejmenší holčičky z rodiny – malé sestřenice, neteře apod. Má-li budoucí manželský pár děti, často se stávají dcerky roztomilými družičkami a synové jejich chrabrým doprovodem.

Blíže k duchu původní tradice je vybrat si jako svůj doprovod svoje blízké kamarádky – nebo alespoň jednu z nich.

Jakou má družička funkci?

Družička má tu čest být na blízku nevěstě a pomáhat jí. Pokud si nevěsta chce odpustit trochu toho svatebního stresu, měla by si vybrat spolehlivou a organizačně schopnou přítelkyni. Tradičně družička spolu se svědkyní pomáhají nevěstě s oblékáním svatebních šatů a s nasazením závoje. Družička může ale také rozdávat svatební vývazky (snítky myrty), pomáhat s výzdobou aut nebo ji přímo organizovat, přebírat svatební dary, rozdávat děkovné karty nebo přijímat blahopřání – sečteno a podtrženo – být užitečná a ulehčit nevěstě práci.

Stručně řečeno, pokud nebudete investovat do služeb svatebního koordinátora, o to obezřetněji vybírejte svatební družičku, případně i svatební svědkyni. A naopak budete-li družičkou – nezapomeňte, že na rozdíl od agentury, nevěstu dobře znáte a můžete jí být k ruce nejen při organizaci, ale prakticky při čemkoliv, co se může přihodit i v průběhu svatebního veselí.

Barva šatů

Neexistuje žádné psané pravidlo, v jakých barvách má být družička nebo družičky oblečené. Trendem, který k nám přichází ze západu je sladit celou barvu svatby včetně šatů svatebních hostů do určité barvy. Stejně tak může nevěsta určit, jakou barvu róby budou mít družičky. Někdy se dokonce budoucí družičky sejdou spolu s nevěstou ve svatebním salónu a vybírají spolu nejen svatební, ale také družičkovské šaty.

 
 

Přečtěte si více