Marriage Guide online

Svatební vývazek, nezbytný doplněk svatebčana

Text: Mgr. Michaela Vadová

Svatební vývazek může na první poslech znít jako zapeklitý termín, ale jedná se o všem dobře známou drobnost, která zdobí každého svatebčana. Svatební vývazek se nosí na klopě a tvoří jej mašličkou či květinkou ozdobený špendlík doplněný snítkou myrty.

Svatební vývazek, nezbytný doplněk svatebčana

Nevěsta má krásné svatební šaty s různými doplňky a šperky, oblečení všech ostatních svatebčanů zdobí a doplňuje myrta s tradiční mašličkou. Ženichova ozdoba bude nejvýraznější a v květinářství ji objednáte pod pojmem corsage/korsáž, která má ladit se svatební kyticí.

Nápady na svatební vývazky

Materiály a doplňky pro vytvoření svatebních vývazků najdeme v nabídce kamenných i internetových obchodů nepřeberně. Právě dobře zvolené drobnosti a vychytávky promění vývazek ve vkusnou ozdobu, kterou si každý může nechat na památku.

Jako zdobení můžete použít perličky na tvarovatelném drátku, nejrůznější látkové květinky, flitrové ozdůbky, lesklé štrasové kamínky a mnoho dalších rozmanitých ozdob. Nebojte se, buďte nároční a vyberte si nejkrásnější svatební vývazky. Kromě různých materiálů si samozřejmě můžete vybírat mezi mnoha rozmanitými barvami – od klasické bílé, přes zlatou a stříbrnou až po mašličky s puntíčky nebo jiným něžným vzorem.

Velikost svatebního vývazku

Svatební vývazek může mít podobu drobné, symbolické mašličky, ale může se stát také krásnou ozdobnou broží. Větší a výraznější vývazky se hodí pro svědky a pro rodiče ženicha a nevěsty, abychom je odlišili od ostatních svatebních hostů. Takové vývazky mohou být několikanásobné mašličky, zdobnější brože s větším počtem květinek či perliček apod.

Myrta

Zelená myrta neodmyslitelně patří na klopy svatebčanů, ale proč se právě tato nenápadná rostlinka stala svatební ozdobou? V antických dobách myrta symbolizovala mládí a krásu a byla zasvěcena bohyni lásky a manželství – Afroditě. Drobný stromek s bohatými větvičkami se začal nazývat Venušin strom. Myrta v současnosti symbolizuje štěstí, nevinnost, a také stálost manželských citů.

V minulých dobách si dokonce každá nevěsta pěstovala svou vlastní myrtu, kterou využila ve svůj svatební den. Pokud myrtu doma nemáte a nemá ji ani nikdo z vaší rodiny, zeptejte se v květinářství.

Kam myrtu připnout?

Netušíte kam vývazek s myrtou připnout? Poradí vám staročeský zvyk. Svobodným se připíná myrta na levou stranu a ženatým či vdaným na pravou stranu. Díky tomuto praktickému označení se svobodní mohli snadno seznámit…

Cena svatebního vývazku

Budete-li si svatební vývazek kupovat na webu nebo např. v květinářství, počítejte s cenou od 4 Kč za kus v provedení obyčejné mašličky doplněné perličkou. Samozřejmě si můžete vybrat z mnoha barev a stylů. Čím honosnější vývazek, tím vyšší cena. Mašličky, látkové květiny nebo malé ozdobné brože doplněné flitry ČI broušenými krystaly se mohou vyšplhat i ke stovce za kus. Pokud chcete ušetřit, objednejte si svatební vývazky ve zvýhodněném balení s více kusy, nebo si vývazky vyrobte sami.

Náš tip

Budete mít na svatbě také svého psího mazlíčka? Pokud ano, nezapomeňte také jemu ozdobit vývazkem s myrtou obojek…

 
 

Přečtěte si více