Marriage Guide online

Svatební tradice - staré versus nové tradice

Text: Lucie Holásková

Určitě jako každá nevěsta a ženich, přemýšlíte nad tím, jaké tradice zapojit právě do vašeho svatebního dne. Nic ale není povinnost. Je to váš den a pokud si ho chcete uspořádat sami podle sebe, nikdo se na vás zlobit nebude.

Svatební tradice - staré versus nové tradice
Foto: Petr Pělucha

Něco starého, něco modrého a něco půjčeného

To je tradice pro nevěstu. Podle této tradice by nevěsta v den svatby měla na sebe vzít něco starého – třeba šperk po babičce, který se předává z generace na generaci. Dále něco modrého. A nakonec něco půjčeného – od maminky, družičky, nebo kamarádky. To vše pak přináší nevěstě štěstí, pokud to má v den sňatku na sobě.

Panák nebo voda?

Další tradicí je si dát panáka, před vstupem na svatební hostinu. V jednom panáku je například vodka (průhledný alkohol) a ve druhém pak voda. Jelikož dáma má přednost, vybírá si první nevěsta. To co zbude pak připadá na ženicha.

Střepy štěstí

Také rozbíjení talířku, či skleniček, před vchodem na svatební hostinu, patří mezi další tradice novomanželů. Říká se, že střepy nosí štěstí a novomanželé je tak společně zametají smetáčkem a lopatkou.

Vzájemné krmení

Oblíbenou tradicí u svatebního stolu je pak vzájemné krmení. Novomanželé se k sobě přivážou šátkem a krmí se navzájem polévkou. Tato tradice má význam spojení a vzájemné pomoci ve vztahu.

Společné rozkrojení dortu

Také rozkrojení dortu společnými silami, je svatební tradicí již mnoho let. Novomanželé se společně jednou rukou chopí nože a rozkrojí první kousek dortu. Zbytek dortu už pak rozkrájí družičky, či maminky novomanželů.

Sladké poděkování

U těch dortů ještě chvilku zůstaneme. Tradicí je nechat vyhotovit ještě dva dorty pro vaše rodiče. Na dortu pro ženichovy rodiče pak stojí nápis ,,Děkuji za syna“ a na dortu pro nevěstiny rodiče ,,Děkuji za dceru“. Je to pěkný způsob poděkování rodičům za to, že dali svolení a vy jste si právě vzali jejich dítě.

Nové tradice? Proč ne!

Mezi ty starší tradice patří ještě mnohé, které jsme nezmiňovali. Avšak v posledních letech je tu pár tradic, které se objevují na svatbách teprve chvíli a vy si můžete nějakou tu tradici, od nás zmíněnou, převzít za svou, či se nechat inspirovat.

1. Děkovné dopisy

Děkovné dopisy patří mezi dojemné způsoby toho, jak poděkovat rodičům za vše, co vám dali až do tohoto okamžiku, kdy sňatkem zakládáte novou samostatnou rodinu a domácnost. Jelikož je to ale dopis nabitý emocemi a většinou vyvolá velké dojetí a slzy všech přítomných, doporučujeme nechat jej přečíst někoho, kdo to zvládne, nedojme se u něj tak, aby nemohl číst dál a nebude se mu třepat hlas. (Jak napsat takový dopis se dozvíte v dalším článku.)

2. Videa, které vykouzlí úsměv

V době technologií se objevila i nová a milá tradice a to je sestříhání svatebního videa. Zde hosté uvidí krásné momenty z vašeho dosavadního života – tedy z života před svatbou.

3. Tanec a tanečky

Jako první přichází novomanželský tanec. Zamilovaní si zvolí svou oblíbenou písničku (vybírejte pečlivě, bude to vaše písnička na celý život) a hosté buď sedí a přihlíží a nebo utvoří kruh kolem novomanželů a spojí ho chycením se za ruce. Druhý tanec by pak měl patřit rodině. Tedy nevěsta si zatančí se svým otcem a ženich se svou matkou. Poté se mohou prostřídat a nevěsta si zatančí s tatínkem od manžela a ženich s maminkou od manželky.

4. Děkovné balíčky

Kromě poděkování rodičům také můžete poděkovat svým svatebčanům. Pokud máte velkou svatební hostinu se spousty lidí, dělají se děkovné balíčky pouze pro svědky, popřípadě družičky a družby. Balíček připojíte ke kartičce se jménem dotyčné osoby, umístěné u stolu. Do dárkového balíčku se dává něco menšího – například náramek pro ženu, nebo kvalitní zapalovač, či placatka pro muže. Je třeba vybrat dáreček tak, aby se vlezl spíše do pytlíku a nezabíral na stole místo. K dárku pak doporučujeme připsat nějaký hezký, milý a osobní vzkaz, který zahřeje u srdíčka.

Věříme, že si každý najde tu svou tradici, která je pro něj vhodná. A nebo, kdoví, vytvoříte tradici novou, kterou pak spousta dalších nevěst zavede do svého svatebního programu.

 
 

Přečtěte si více