Marriage Guide online

Maminka nevěsty a její role na svatbě

Text: Alena Klimková

Maminka ženicha přivádí svého syna k oltáři. Ovšem jaká je role maminky nevěsty? V prvé řadě by pro vás měla být oporou a podporou, a to jak při plánování svatby, tak v průběhu svatebního dne. V případě, že maminka nevěsty trvá na určité funkci, jakým způsobem ji můžete zaúkolovat?

Maminka nevěsty a její role na svatběZobrazit galerii (6)
Foto: Pexels.com

Role nevěstiny maminky je jiná než v minulosti. Tato žena dříve fungovala podobně jako dnešní svatební koordinátorka. Byla důležitou osobou, která měla na starosti svatební přípravy a která dohlížela i na správný průběh svatebního dne.

V dnešní době se však role nevěstiny matky hodně proměnila. Hlavním úkolem této ženy je být pro svou vdávající se dceru oporou a podporou. Pokud se mezi sebou maminka a její dcera navzájem dohodnou, maminka následně může pomáhat uskutečňovat dceřiny přání a vize, které se týkají jejího svatebního dne.

Objednávka koláčků a svatebního cukroví

Maminka nevěsty a její role na svatbě
Foto: Unsplash.com

Není povinností vaší mámy, aby se plně účastnila plánování vaší svatby. Jestli si ovšem vaše maminka nedá říct a chce se také zapojit do předsvatebních příprav (anebo je to naopak vaše přání), požádejte ji v prvé řadě o objednávku koláčků a svatebního cukroví.

Maminka bude mít za úkol, samozřejmě pod vaším pečlivým dohledem, vybrat konkrétní druhy a napočítat určité množství cukroví, které půjde na vaši svatební tabuli a případně i do výslužek pro svatební hosty. Maminka nevěsty může mít případně na starost také objednávku koláčků, které budete předávat spolu s pozvánkou na svatební obřad a hostinu. Vaše máma však může tyto koláčky i sama upéct.

Pomoc při výběru svatebních šatů

Maminka nevěsty a její role na svatbě
Foto: Unsplash.com

Jestliže máte se svou maminkou skvělý vztah a zároveň si o této nejdůležitější ženě svého života myslíte, že má dobrý vkus, může vám pomoci i při výběru svatebních šatů. Ať už si šaty půjčujete ze salonu, nebo si je necháváte šít na míru, berte si s sebou maminku pravidelně na zkoušku. Právě tato žena vám upřímně řekne, co vám sluší, a i díky jejím radám vyberete ten nejkrásnější model, kterým ohromíte ostatní ve svůj svatební den.

S čím dalším může maminka při plánování svatby pomoci

Maminka nevěsty a její role na svatbě
Foto: Unsplash.com

Pokud jste se se svou mámou domluvila, že vám bude nápomocná při plánování svatby, v čem dalším vás může podpořit? Můžete společně hledat a následně objednat místo konání obřadu či svatební hostiny. Vaše máma vám může asistovat rovněž při soupisu seznamu svatebních hostů a následovně při tvorbě zasedacího pořádku. Přispět svou radou vám může i při výběru svatebního menu či svatební výzdoby.

Na co je ovšem třeba pamatovat: Nevěstina máma by měla být své dceři v těchto věcech oporou a měla by se vyhýbat prosazování vlastních představ, což pro ni může být velmi těžké.

Svatební rozpočet

Jestliže máte s mámou dobré vztahy, s touto ženou můžete v klidu probrat také celkový svatební rozpočet. Samozřejmě, v minulosti bylo zvykem, že svatbu platili rodiče nevěsty. Dnes je ovšem praxe zcela jiná. Na svatbu se skládají dohromady jak rodiče nevěsty, tak ženicha. Mnohdy si ji ovšem celou platí sami snoubenci.

Hlídání dětí na svatbě

Maminka nevěsty a její role na svatbě
Foto: Unsplash.com

Vdáváte se a už máte malé děti? V tom případě je to právě vaše maminka, kterou můžete požádat o to, zda by vám děti v průběhu svatby nepohlídala. Měla byste ovšem vědět, že maminka vaši žádost přijmout může, ale na druhou stranu vůbec nemusí. Přeci jenom si chce na sto procent užít svatební den své dcery.

Hlídání svých dětí zkuste vyřešit i jinak. S žádostí o pomoc se obraťte na své sourozence nebo tety. Na svou svatbu si můžete najmout také profesionální chůvu. Aby se děti na vaší svatbě nenudily, neměl by v prostorách, kde pořádáte hostinu, chybět ani dětský koutek se zábavnými dětskými aktivitami.

Maminka nevěsty by neměla přebrat roli svatebního koordinátora

Maminka nevěsty a její role na svatbě
Foto: Unsplash.com

Nenechte naopak svou maminku, aby na vaší svatbě fungovala jako svatební koordinátor. Tuto úlohu raději svěřte profesionálovi. Maminka nevěsty by si naopak váš svatební den měla vychutnat naplno bez žádných náročných povinností a starostí, a to jako jeden z nejdůležitějších svatebních hostů. Její dcera se přeci jenom vdává jednou za život.

Na vaší svatbě však může zastávat několik nepatrných úkolů. Jako maminka nevěsty by měla vítat příchozí svatební hosty a případně je mezi sebou seznamovat. Dále by měla sedět se svým mužem (tedy otcem nevěsty) na čestném místě u svatebního stolu. Dalším úkolem maminky nevěsty je setrvat na svatební hostině až do jejího konce a následně vyprovázet svatební hosty, kterým by měla děkovat za účast a případně jim předat i výslužky.

Nechtějte toho ovšem na své svatbě po své mamince příliš. Její nejdůležitější povinností je přeci jenom naplno si užít svatební den své milované dcery. A když budou vaší mámou hýbat emoce, pomozte jí, aby se uvolnila a hodila všechny starosti za hlavu.

 
 

Přečtěte si více