Marriage Guide online

Svatební etiketa v kostce

Text: Pavla Dočkalová

Když se řekne Ladislav Špaček, všichni zpozorní a ví, že řeč bude o etiketě. Každá událost má svá normativní pravidla, více či méně daná, respektovaná, vyžadovaná a obecně nárokovaná. Svatební oddíl má v „Příruční encyklopedii slušného chování“ vskutku výsadní postavení.

Svatební etiketa v kostceZobrazit galerii (3)
Foto: unsplash.com

Jak se má správně chovat nevěsta, ženich a svatební hosté? Mrkněte na náš „FOFR“ ETICKÝ LEXIKON a oprašte si díky němu vědomosti, které váš svatební den udělají noblesnější a s jejichž dodržením nebudete ve společnosti za asociální hlupáky.

Mravokárné desatero podle Špačka & Mathé: První přikázání

  • Podle etikety je ideálním oděvem pro ženicha žaket. Smoking se zásadně nenosí před osmnáctou hodinou a frak se pro svatbu nehodí. K žaketu nosíme vestu a šitou kravatu (regatu) nebo šátek (plasron). Nezbytným doplňkem je cylindr. Nejhorším ženichovým přešlapem proti etice oblékání je, když si před lidmi povolí kravatu a rozepne knoflíček u košile. Nad poměrně přísnými pravidly je v dnešní době možno přimhouřit oko, pakliže jde o svatbu v tematickém duchu nebo kulturním slangu.

Druhé přikázání

  • Podle pravidel se hosté před obřadem schází v bydliště nevěsty, kde je vítají otcové nastávajících manželů. V bytě bývá připraveno pouze decentní občerstvení. Pakliže jde o svatbu velkou, byt nevěsty by prostorově nevyhovoval, proto se hosté řídí pokyny svatebního koordinátora, který pravděpodobně využije nějaký salonek v hotelu nebo dostupnou restauraci. Přestože ani tohle etické doporučení už nebývá dogmatem, může se vám opětovně zalíbit.

Třetí přikázání

  • Víte, že jasná pravidla má i svatební logistika při cestě na obřad? Kolona aut se řídí následujícími pokyny. Do prvního vozu posadíme ženicha a jeho matku. Dáma pochopitelně sedí vpravo vzadu. Ve druhém voze sedí matka nevěsty a otec ženicha. Svědci mají místo v předposledním autě. Úplně poslední se na cestu vydává nevěsta se svým otcem. Nevěsta sedí vpravo.

Čtvrté přikázání

  • Do obřadní síně vstupuje jako první ženich se svojí matkou. Za nimi matka nevěsty a otec ženicha, poté ostatní hosté. Těsně před nástupem nevěsty přichází svědci. Poté, co všichni zaujmou svá místa a rozezní se svatební pochod, vchází do obřadní síně nevěsta po boku svého otce. Nevěsta kráčí po otcově pravé ruce.

Páté přikázání

Svatební etiketa v kostce
Foto: pixabay.com
  • Z obřadní síně se za zvuku fanfár svatebního pochodu odchází v opačném pořadí. Nejprve vycházejí společně novomanželé, za nimi rodiče nevěsty, následují rodiče ženicha, svědci a ostatní hosté. Odjíždí-li se auty, do prvního vozu nastupuje nevěsta s ženichem. Další v koloně jedou rodiče, svědci a další hosté.

Šesté přikázání

  • Jste si vědomi, že po obřadu se novomanželé mohou stát obětí nejrůznějších legrácek? Na Moravě se tomu říká „zalikování“. Rodinní příslušníci, ale i přátelé připevňují ženichovi kouli na nohu, nasazují mu chomout, dávají kolovat kořalku, rozbíjejí talíř, házejí rýži nebo požadují po budoucím otci, aby ukázal své nadání a přebalil před zraky novopečené manželky, coby nastávající maminky, hrací pannu imitující nemluvně. Ačkoliv tyhle obyčeje nemusí být ani jednomu z páru příjemné, podle etikety jsou v rámci svatebního veselí krátce po obřadu přípustné a novomanželé by se jim měli bez reptání podvolit.

Sedmé přikázání

  • Zasedací pořádek je podle zvyklostí na svatební hostině neměnný. Ve středu sedí ženich, po jeho pravici nevěsta. Vedle ní ženichův otec a ženichova matka. Třetí v pořadí je svědek. Na druhé straně, tedy po levici ženicha, sedí nevěstina matka a po její levici nevěstin otec. Hlavní čelo stolu uzavírá druhý svědek. Ostatní hosty usadíme podle společenské významnosti. Důležitější sedí blíže k novomanželskému páru, páry vedle sebe, střídáme pohlaví: muž, žena, muž, žena. Pakliže ale hostitelé zvolí stoly kulaté, nastanou změny i v pravidle usazování. Hosté dostávají přiděleno místo symetricky kolem dokola. K jednomu stolu je třeba umístit vždy celou rodinu. Atraktivitu stolů určuje vzdálenost od stolu novomanželů.

Osmé přikázání

  • Mějte na paměti, že nejvhodnější doba, kdy pronést přípitek je začátek svatební hostiny nebo chvilka před dezertem. Obvykle ho pronáší otec nevěsty a svědek ženicha. Neměl by být dlouhý, ani za každou cenu vtipný.

Deváté přikázání

  • Novomanželé mají výjimku, co se týče jejich odchodu. Mohou nepozorovaně vyklidit scénu a odejít kdykoliv, aniž by se rozloučili. Pro tento den jim to i největší etický skeptik rád odpustí.

Desáté přikázání

  • Je velký mýtus, že na každé správné svatbě teče alkohol proudem. Nenechte se zmást, kombinace aperitivů, vína, pivo a degustivů může nezkušeného „pijana“ nehezky vyvést z míry a zaskočit svými účinky. Vždy musíte včas vycítit, kdy máme dost, abyste neztratili kontrolu nad svým chováním a konverzací. Kritický moment nastává v okamžiku, kdy se nám zdá, že s další skleničkou se budeme bavit ještě líp. Tehdy je skutečně nejvyšší čas odejít.
Svatební etiketa v kostce
Foto: pixabay.com

Pakliže jste dočetli až sem, máte vyhráno a při své vlastní svatbě lehce obstojíte. Zvládnout svatební etiketu pro vás bude „brnkačkou“, nikoliv španělskou vesnicí a hravě se vyhnete nástrahám možných faux pas.

Zdroj: Ivo Mathé/Ladislav Špaček – ETIKETA /ISBN 80-7341-564-X

 
 

Přečtěte si více