Marriage Guide online

Popravky den po svatbě: Svatební zvyk, na který se zapomíná

Text: Alena Klimková

Rozkrajování svatebního dortu, házení svatební kytice nebo únos nevěsty. To jsou svatební tradice, bez kterých se neobejde téměř žádná česká veselka. Existují však svatební tradice a zvyky, na které se tak trochu pozapomnělo a jejich dodržování se v současnosti vidí pouze velmi vzácně. Jedním z těchto zvyků jsou právě popravky den po svatbě.

Popravky den po svatbě: Svatební zvyk, na který se zapomínáZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Když vám čerství novomanželé řeknou, že ještě den po svatbě pořádali popravky, obvykle toto slovo slyšíte poprvé a vůbec nevíte, o čem je řeč. Popravky, které se po svatebním dni pořádají následující dopoledne, jsou jakýmsi prodloužením svatby. Popravky tak můžeme moderněji označit jako svatební afterparty, která se zpravidla koná na místě, kde se předchozí den pořádala svatební hostina.

Popravky: Zvyk vázaný rodinnou i krajovou tradicí

Během popravků se tradičně sejde nejužší rodina nevěsty a ženicha.
Během popravků se tradičně sejde nejužší rodina nevěsty a ženicha. | Foto: Pexels.com

Zvyk pořádat popravky po svatbě je nejčastěji rodinnou tradicí. Tento zvyk je vázán i krajově, s prodlouženou svatbou ve formě popravek se setkáte jak v Čechách a na Moravě, tak ve Slezsku – ovšem pouze zřídka. Popravky jsou mnohem častější například v Polsku nebo na Slovensku.

O co se v případě popravek konkrétně jedná? V zásadě jde o to, že se následující den po svatbě sejde spolu s novomanželi nejužší kruh rodiny a dojídá jídlo a dopíjí pití, které zbylo po svatební hostině. Jelikož se v Česku páry nejčastěji oddávají v sobotu, popravky tak probíhají celé následující nedělní dopoledne a často končí až v odpoledních hodinách.

Popravky můžeme označit i za jakýsi svatební dozvuk, kde rodina také probíhá své zážitky a dojmy z proběhlé svatby. Tato svatební afterparty má zhruba půldenní trvání, jde o klidnou a oddechovou záležitost, kde si všichni příjemně posedí, popovídají a dají si něco dobrého na zub.

TIP: Popravky se nemusejí konat pouze v úzkém rodinném kruhu. Pokud se vaší svatby nezúčastnili vaši přátelé a kamarádi, můžete je pozvat právě na popravky. Všichni by už měli na akci dojít spíš v civilním oblečení.

Popravky a občerstvení: Změňte tradici v moderní afterparty

Pojměte popravky jako moderní afterparty a jako občerstvení svým hostům připravte třeba grilované dobroty.
Pojměte popravky jako moderní afterparty a jako občerstvení svým hostům připravte třeba grilované dobroty. | Foto: Unsplash.com

Na tradičních popravcích se zpravidla dojídají a dopíjejí zbytky po svatební hostině. Někteří novomanželé však už popravky pojímají ryze moderněji, a to jako svatební afterparty. Místo dojídání zbytků si tak pro svou rodinu a přátele připravují zcela nové občerstvení. Největší úspěch mají na moderních popravcích čerstvě grilované dobroty, obložené talíře, hovězí guláš a řízečky nebo svatební cukroví. Nápoje, které patří ke svatební afterparty, jsou bezkonkurenčně kvalitní druhy rozlévaných vín.

Kdy se vyplatí pořádat popravky

Popravky zpravidla probíhají v čistě neformálním rázu.
Popravky zpravidla probíhají v čistě neformálním rázu. | Foto: Pexels.com

Některé situace vás můžou k pořádání popravků přímo svádět. Ve kterých případech je tedy vhodné tuto svatební afterparty zorganizovat?

  • Když značná část vašich svatebních hostů přijela zdaleka a vy víte, že na místě zůstávají i do druhého dne po svatbě.
  • Když jste svatební hostinu pořádali například v hotelu, ve kterém vy coby novomanželé i všichni svatební hosté zůstáváte přes noc.
  • Když máte opravdu velký okruh kamarádů a přátel a z důvodu kapacity jste je nemohli pozvat na svatební obřad a hostinu. Popravky jsou pro ně jako stvořené.

Svatební hostina a popravky na jednom místě: Ano, nebo ne?

Plánujete svatbu v létě? Nejlepším místem pro popravky je v tom případě zahrada s posezením.
Plánujete svatbu v létě? Nejlepším místem pro popravky je v tom případě zahrada s posezením. | Foto: Unsplash.com

V minulosti se svatební hostina a popravky pořádaly zpravidla na jednom místě. Dnešní novomanželé však od této tradice často opouštějí především z finančních důvodů. Popravky tak nepořádají pouze na místě konání svatební hostiny, ale zejména v zázemí u svých rodičů – při nádherném počasí ideálně na zahradě.

TIP: Jestliže v rámci předsvatebních příprav uvažujete také o popravkách, dejte to své rodině a přátelům včas vědět. Kromě pozvánky na svatební obřad a svatební hostinu jim pošlete také pozvánku na popravky. Díky tomu budete vědět, kolik lidí se popravek zúčastní, díky čemuž si je budete moci dobře předem zorganizovat.

Je to jenom vašem volba

Rozhodnutí o tom, zda pořádat, či nepořádat po svatbě ještě popravky, by měli přeci jenom zvážit sami novomanželé. Při rozhodování by se měli opírat nejen o to, zda se jedná o rodinný či krajový zvyk. Měli by brát v potaz i fakt, že tato svatební afterparty přeci jenom znamená další náklady i starosti navíc.

 
 

Přečtěte si více