Marriage Guide online

Zapomenuté svatební tradice a rituály

Text: Alena Klimková

Roznos svatebních oznámení, loučení se svobodou, krájení svatebního dortu nebo únos nevěsty. To je výčet svatebních tradic a rituálů, se kterými se v současné době běžně setkáváme před svatebním obřadem i během něj. Jenže některé tradice, na kterých si velmi zakládali naši předci, se už desítky let nedodržují. Které svatební tradice a rituály jsou už dávno zapomenuté?

Zapomenuté svatební tradice a rituályZobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Test, zda bude nevěsta dobrou hospodyní

Ženichovi rodiče podrobovali dívku, kterou si pro svého syna vybrali, velmi důležité zkoušce. Tato zkouška měla ověřit, zda bude hochova vyvolená dobrou hospodyní.

Když dívka vstoupila do domu svého budoucího manžela, leželo na zemi smetí a vedle něj bylo připravené koště. Pokud se budoucí nevěsta dala do úklidu, věřilo se, že bude dobrou hospodyní. Jestli si ale smetí na zemi nevšimla a prostě jej překročila, hlavně rodiče budoucího ženicha měli za to, že bude velmi nepořádná.

Pečení cukroví? Pro nevěstu tabu

Zapomenuté svatební tradice a rituály
Foto: Unsplash.com

Pečete si na svou vlastní svatbu cukroví sama? Kdybyste žila před takovými sto lety, bylo by to pro vás jedno velké tabu. Nevěsty totiž v minulosti nesměly péct cukroví, natož svatební koláčky nebo dort. Tuto práci musely přenechat ostatním ženám v rodině. Pokud by nevěsta tuto tradici porušila, dle pověry by měla uplakané děti a nouzi v manželství.

Roztržené svatební šaty? Zapomeňte na šití

Do dnešní doby se traduje, že nevěsta si nesmí rozhodně šít sama svatební šaty. Zašila by si tím cestu ke štěstí. A co když se šaty roztrhnou během svatebního dne? Zvlášť v minulosti se tradovalo, že je nesmí kdokoliv sešít, ale pouze sešpendlit. Nevěstě by totiž sešití přineslo jenom smůlu.

Hlučná cesta na obřad

Svatební kolona seskládaná z aut, které jsou opentlené stužkami. Dvě z nich jsou navíc ozdobené květinami a postavičkami nevěsty a ženicha. Tuto svatební kolonu, která míří na svatební obřad, poznáte i podle velmi hlasitého troubení klaksonů.

Tato svatební tradice má základ ve velmi dávné historii. Budoucí novomanželé v minulosti namísto aut běžně používali koně či koňské povozy. Řehtání koní a práskání bičem bylo typickým hlukem, který má od svatebčanů zahnat zlé duchy přinášející neštěstí, chudobu a smůlu.

Co když ale budoucí novomanželé pocházeli z chudších poměrů? Svatební průvod, který směřoval k obřadu, zlé duchy zaháněl alespoň cinkáním na zvonečky nebo boucháním o dřívka.

Nevěstin obličej zahalený v bílém závoji

Zapomenuté svatební tradice a rituály
Foto: Pexels.com

Pro naše předky měl obrovskou váhu také nevěstin závoj. Tato část svatebního oděvu plnila specifickou rituální funkci. Nevěsta musela mít při cestě na svatební obřad a také během části obřadu zakrytý obličej bílým závojem. Bylo to kvůli tomu, aby se do jejího těla přes nos nedostal zlý duch a s ním i nepřejícnost a závist.

Mince a čtyřlístek ve střevíčku

Zvyk pocházející z viktoriánské Anglie si v posledních desetiletích velmi oblíbily i české nevěsty. Tato svatební tradice říká, že nevěsta má mít na sobě něco starého, nového, půjčeného a modrého. Spousta dívek, které plánují svatbu, se této tradice drží dodnes.

Věděla jste ale, že nevěsty nosily dříve ve svém svatebním střevíčku také minci nebo čtyřlístek? Mince totiž měla novomanželům přinést bohatství a čtyřlístek zase štěstí.

První tanec novomanželů

Zapomenuté svatební tradice a rituály
Foto: Unsplash.com

Svatební obřad, svatební přípitek, svatební hostina a pak následuje první novomanželský tanec. Zatímco dříve se novomanželé pohupovali zásadně v rytmu valčíku, dnes je skutečnost jiná. Sami snoubenci si vybírají, na jakou píseň si spolu poprvé coby manželé společně zatancují. Zpravidla si zvolí svou nejoblíbenější skladbu, která je oba nějakým způsobem spojuje.

Svatební noc a bílé košile

Čerství novomanželé se na svou svatební noc zpravidla velmi těší. V minulosti však byl tento svatební rituál velkým strašákem především pro nevěstu, která předávala ženichovi svou nevinnost. Oba novomanželé se navíc před tímto rituálem museli obléknout do svatebních košilí, ve kterých vykonávali i tělesný akt. Nahá těla byla totiž během svatební noci nepřípustná.

Že byla nevěsta ještě před svatbou skutečně neposkvrněná, měla potvrdit také ranní kontrola prostěradla. Nevěstina maminka (nebo případně tchýně) hledala na prostěradle krvavou skvrnu. Pokud ji našla, vše dle tradice proběhlo, jak mělo.

Inspirace pro nevěstu a ženicha

Co na výše uvedené tradice a rituály našich předků říkáte? I když se s nimi v dnešní době jen tak nesetkáte, některé z nich rozhodně stojí za připomenutí. Například taková mince nebo čtyřlístek ukrytý v nevěstině střevíčku je krásnou inspirací, kterou by mohli do svého svatebního dne zahrnout i dnešní novomanželé.

 
 

Přečtěte si více