Marriage Guide online

Svatební holoubci

Text: Michaela Vadová

Velice oblíbeným bodem svatebního programu se stává vypouštění bílých svatebních holubů. Novomanželé si vyndají z ozdobené klece dva holoubky či holubice a nechají je vzlétnout - jako romantický symbol začátku společné cesty. S čím bychom měli počítat, pokud si svatební holoubky objednáme?

Aby svatební den nebyl fádní, přidává se do programu mnoho růžných rituálů a zvyků. Díky tomu se nenudí ani ženich s nevěstou, ani svatební hosté. V současnosti v programu svatebního dne často nechybí vypouštění bělostných holubů. Pouští se pár holubů – čili jeden pro nevěstu a jeden pro ženicha. Další variantou je pouštění hejna holubů z ozdobené klece a kdo by chtěl zážitek s ptactvem rozšířit pro více svatebních hostů, může si objednat holuba také pro svědky, rodiče, družičky i pro další blízké rodinné příslušníky.

Objednávka

Ti, kdo touží po ladném letu holubů a holubic ve svůj svatební den, si musí na seznam předsvatebního zařizování dát do seznamu položku: zamluvit svatební holuby. Se zamluvením není třeba otálet. V letních měsících se díky nárůstu popularity zvyku jeví velký zájem o půjčování nebo chcete-li pronájem holubů. Doporučujeme odebírat holuby pouze s kvalitní veterinární péčí. Nemocný holub na svatbě může způsobit nevkusné komplikace, které se rozhodně nehodí na svatební fotografie.

Jaký je svatební holub?

Možná vás to překvapí, ale není holub jako holub. Na svatbu se vybírají pouze čistě bílí holubi, které si sice zaplatíte, ale oni se vrátí zpět k původnímu majiteli. Jde totiž i poštovní holuby. Pozor, existují i dobře vypadající holoubci, kteří jsou ovšem určeni k chovu pro konzumaci a po těch bychom letecké výkony požadovali marně.

Pro ty, kteří jsou z plánovaného holubího letu trochu v rozpacích, některé firmy nabízí holubí lety na zkoušku. Chovatelé nevěstu i ženicha nejdřív naučí, jak holuba správně držet, aby nevyklouzl dříve, než bude vhodná – svatebním fotografem žádaná a očekávaná chvíle.

Klece

K pronájmu svatebních holubů patří také pronájem slavnostně vyzdobených klecí. Na webu najdete širokou nabídku, ale můžete si nechat výzdobu sladit s tématem výzdoby celé svatby. Podle toho, kolik holubů budete pouštět, se vybírá velikost klece.

Základní klec pro dva holoubky může být z různých materiálů: od bílé klece ve stylu vintage až po proutěné a přírodní klícky. Pro více holubů musí být samozřejmě klec větší – ale i takové klece mohou být v romantickém provedení.

 
 
Svatební holoubciSvatební holoubci

Přečtěte si více