Marriage Guide online

Znáte podzimní svatební Wine Box rituál?

Text: Pavla Dočkalová

Svatby na sklonku podzimu sice nejsou nijak extra vyhledávané pro obavy z dušičkového počasí, období viróz, nachlazení a celkově melancholické nálady ve společnosti. Přesto existuje sorta lidí, pro které je právě listopad ideální. Patří k němu totiž „wine box“ rituál, což se dá volně přeložit jako procedura, jež prostřednictvím vinné révy navždy zpečetí vaši lásku.

Znáte podzimní svatební Wine Box rituál?Zobrazit galerii (4)
Foto: shutterfly.com/Deep Blue Photography

Obyčej vinného obřadu má původ v německy mluvících zemích. Lidé dříve věřili, že pouze ve víně je pravda, proto byla přítomnost vinné révy na svatbě, která je ryzím spojením dvou mladých životů, vítaná. Ať již v tekuté podobě, nebo pevném skupenství. Formální poselství v podobě uchování sklenice vína příštím generacím pomocí svatebního pečetění se zachovalo dodnes.

Archaická oslava lásky

Znáte podzimní svatební Wine Box rituál?
Foto: pinterest/etsy.com

Zasvětíme vás do rituálu, který se dědí z rodičů na děti po věky věků a jehož významem je povýšení snoubeneckého svazku do posvátné ušlechtilosti života manželského pomocí vína. Obřad vinného boxu je krásný nenáboženský rituál, který oslaví vaši lásku a díky němuž budete zasvěceni bohu Dionýsovi.

Světská slavnost

Rituál se velmi hodí k obřadu světského ražení. Pakliže máte obřad přímo na vinici, je to značka ideál. Těsně po formálním obřadu na radnici, ve vinařství nebo v rustikální stodole, kde zazní vaše „ano“ a než začnou znít slavné fanfáry svatebního pochodu, vezme si slovo pověřený sommeliér, který obřady vinné révy na svatbách provádí. Poté, co podá nevěstě a ženichovi číši, aby si společně připili na zdraví, vezme jejich ruce, které společně propojí nad lahví novomanželského moku. Ten bude záhy slavnostně uzavřen do připraveného boxu nebo krabice.

Historie jednoho manželství

Některé páry se rozhodnou přidat k vínu do krabice další milostná vyznání v podobě přáníčka, nebo k vzorku, který bude za pár let archivním, přiloží blahopřání od hostů. V neposlední řadě označí datum, kdy bude krabice opět otevřena a víno společně vypijí. Může jít o datum desetiletého výročí, datum plnoletosti vašich dětí nebo datum zlaté svatby. Záleží jen na tom, jaký historický milník se bude zdát novomanželům nejoptimálnější.

Rituál vína krok za krokem

Znáte podzimní svatební Wine Box rituál?
Foto: pixabay.com

Prvním krokem je vytipovat a zakoupit víno, které chcete uchovat. Poproste o radu profesionálního sommeliéra, který vám poradí, jaké víno bude dobře a kvalitně stárnout. Poté vyberte konkrétní datum, kdy víno otevřete - řekněme, vaše 10. výročí svatby – a zakupte láhev, která bude pravděpodobně po letech ještě lepší, než nyní. Myslete i na skladování. Většině lahví prospívá horizontální skladování, aby korek zůstával vlhký, s umístěním na chladném a tmavém místě.

Dále vyberte krabici. Nabídka je více než různorodá. Pro svatební rituál jsou přímo určeny takové, na nichž je vyryté svatební datum, obsahují dvě sklenice na víno a úložný prostor na přáníčko + dobové artefakty. Za ně lze považovat například milostné dopisy mezi sebou, dobový tisk nebo zmíněná blahopřání novomanželům.

Nakonec začleňte krabici do svého obřadu. Nechte víno a krabici vystavit u oddávacího stolu a požádejte oddávajícího, aby udělil řeč sommeliérovi, který pronese zasvěcení vinného rituálu. Ujistěte se, že nezapomene zmínit dobu trvání, jak dlouho jste se rozhodli a plánujete víno uložit.

Znáte podzimní svatební Wine Box rituál?
Foto: pixabay.com

Wine box rituál je sice ve světě známý již po staletí, do českých luhů a hájí se ale dostává až v posledních letech. Můžeme vás ujistit, že přestože při některých svatbách může u neinformovaných a nezainteresovaných hostů vyvolat doslova pozdvižení, za pár let budou všichni s nostalgií vzpomínat, jak to bylo hezké a pro samotné manžele bude ve smluvený den otevření boxu s vínem pořádnou dávkou nostalgie. Vzpomínky oživnou a budou přímo hmatatelné.

 
 

Přečtěte si více