Marriage Guide online

Zásnuby – nezapomenutý rituál

Text: Michaela Vadová

Zásnuby patří k prastarým rituálům, který se datuje až do doby starověkého Egypta. Zasnubovali se také Římané a mnoho dalších kultur, ale většinou nešlo o takové zásnuby, jaké známe z dnešních filmů a romantických představ mladých žen. Jaké jsou a jaké by měly být novodobé zásnuby?

Zásnuby – nezapomenutý rituál

Dnešní zásnuby?

Dnešní zásnuby jdou až na dřeň. Většinou se nejedná o okázalý rituál, ale jde především o důležité životní rozhodnutí. Je to ta magická hranice mezi „mít vztah“ a „být zasnoubený“, čili jde o potvrzení jedinečnosti vztahu mezi mužem a ženou.

Zároveň zůstává několik rituálů, které vznikly v dobách dávno minulých. Snoubenka dostává zásnubní prsten. V některých kulturách dostává zásnubní prsten i muž a i na našem trhu najdete v nabídce prstýnků kroužky pro muže.

Zásnuby jsou také dobou, kdy se řeší majetkové poměry obou partnerů a to jak v minulosti (jaké bude věno, jak movitý je partner), tak v přítomnosti. Po zásnubách se často řeší uzavření předmanželské smlouvy – přesněji řečeno smlouvy o smlouvě budoucí.

Jak a kde

Co je třeba k tomu, abyste se zasnoubili? Kromě dvou milujících se lidí a překrásného prstenu s drahým kamenem je podle představ snoubenců ještě podstatný západ slunce, pláž, růže, víno, Paříž nebo výhled na Eiffelovku. Ideální je také romantická restaurace, nebo místo prvního setkání, prvního rande apod. Velice často zásnuby proběhnou jako soukromý rituál zamilované dvojice a až později se uspořádá rodinná zásnubní oslava. Na tu se zvou pouze nejbližší rodinní příslušníci – rodiče, sourozenci, případně prarodiče. Zásnuby mohou proběhnout jako exkluzivní večeře v oblíbené restauraci. Na zásnubní slavnost zvolte slavnostní oděv.

Jestliže zásnuby proběhnou pouze ve dvou, sluší se tuto skutečnost oznámit rodině co nejdříve. Snoubenec by neměl zapomenout při žádání o ruku na kytici pro snoubenku i pro její maminku. Samozřejmě by bylo nevhodné, kdyby budoucí tchýně dostala rudé růže a partnerka tři karafiáty. Návštěva musí být oficiální a vhodné je mít na sobě důstojné oblečení.

V dřívějších dobách se rodiče nedozvídali hotovou informaci, ale naopak – jako první o ruku budoucí nevěsty se žádalo právě u rodičů. Výlučně žádal muž, kdežto v dnešní době se často vysloví první žena. A nezapomeňte: muž žádající o ruku má klečet na jednom koleni.

Průběh zásnub

Méně romantická, nicméně oficiální cesta je, že zásnuby oznámí otec nevěsty před přípitkem. Po této formalitě si snoubenci předají dárky. Žena dostává prsten a pro muže může být dar v podobě hodinek, řetízku, nebo něčeho podobného – pokud si nechcete vzájemně koupit prsteny.

Druhou variantou je oznámení snoubencem, který slavnostně a oficiálně všem oznámí, že svou partnerku požádal o ruku.

Nepsanou tradicí je, že do roka a do dne od zásnub proběhne svatba. Do této doby snoubenci dříve chystali svatbu, ale stále žili se svými rodinami.

Rozchod?

Pokud se zasnoubená dvojice rozhodne, že není společné cesty dál a musí se rozejít, vrací partnerka zásnubní prsten partnerovi zpět. Tento prsten by již neměla na prst navléknout jiná žena. Velice často se do zásnubních prstenů ryje datum zásnub, jméno partnera nebo romantická vyznání. Poslání prstenu dál je nepřípustné.

Zajímavosti

Kroužek z proužku kovu vybrali Egypťané jako symbol nekonečnosti. V Římě pak měla každá žena prsteny dva – jeden zlatý, který nosila na veřejnosti a druhý kamenný, který nosila doma. Kamenný prsten totiž nemohly poškodit domácí práce. A proč Římanky a Římani nosili prsten právě na levém prsteníčku? Věřili, že odtud vede žíla přímo do srdce.

 
 

Přečtěte si více