Marriage Guide online

Svatba v máji, nevěsta na máry: Proč je měsíc lásky svatebčany prokletý?

Text: Pavla Dočkalová

Příroda v jednom květu, slunce příjemně hřeje a celý svět se usmívá. Přestože by byl měsíc květen z hlediska klimatických podmínek jeden z nejpříznivějších ke konání veselek, diáře matričních úředníků občas zejí prázdnotou. Proč je tomu tak? Na vině je zlá pověra, která májové nevěstě předpovídá do roka a do dne velké neštěstí. O mrtvých ženách v bílých šatech se vypráví pokolení od pokolení doslova legendy. Jde o výplod bujné fantazie, účelové zastrašování nebo stále platí „na každém šprochu, pravdy trochu?“

Svatba v máji, nevěsta na máry:  Proč je měsíc lásky svatebčany prokletý?Zobrazit galerii (4)
Foto: unsplash.com

Ještě před dvaceti lety byla svatba v máji zcela nepředstavitelná a vyhýbaly se jí i nevěsty v požehnaném stavu, které na vstup do oficiálního svazku díky dmoucímu se bříšku, šikovně maskovanému pod volnými šaty, docela spěchaly.

Kletba, pověra nebo pouze shoda náhod?

Svatba v máji, nevěsta na máry:  Proč je měsíc lásky svatebčany prokletý?
Foto: unsplash.com

Jasné vysvětlení nečekejte ani od erudovaných vzdělanců v oblasti folkloru a historie. Z několik stovek let starých církevních kronik lze vyčíst tvrdá fakta, a to taková, že úmrtnost u májových (komplexně vzato jarních) nevěst byla skutečně prokazatelně vyšší, než u nevěst letních či podzimních.

Z lidové slovesnosti, předávané z generace na generaci od babek kořenářek, lze rovněž nabýt dojmu, že májové svatby jsou prokleté od nevěstiných matek, které vysloveně do roka a do dne oplakávaly své dcery na márách a místo radostných očekávání je pohřbívaly do černé země. Právě slovní spojení „radostná očekávání“ nabízí kýžené vysvětlení, byť zůstávala dlouho bez sebemenšího povšimnutí. Podle sémantiků asociuje pojem tehdejšího „očekávání“ stav gravidity. A to, ať již proběhlé nebo aktuální.

Do třetice: shodu náhod lze parafrázovat s nejrůznějšími pověrami. V době méně osvícených časů lidé přičítali neštěstí i černé kočce nebo se báli vstoupit do skal, protože měli za to, že je to brána do pekel a žijí v nich čerti. Pověrám a pranostikám, které se generovaly lidskou nevědomostí, se tak přikládal velký význam a plynuly z nich nejrůznější poučky, jichž se lidé drželi.

Vědci našli vysvětlení

Svatba v máji, nevěsta na máry:  Proč je měsíc lásky svatebčany prokletý?
Foto: unsplash.com

Na kloub celé záležitosti přišli alespoň částečně vědci a statistici. Rčení „Svatba v máji, nevěsta na máry“ vznikla pravděpodobně poté, co ženy provdané v květnu brzy po svatbě otěhotněly, v letních měsících tvrdě pracovaly při sklizni na poli a své dítě přitom potratily. Odnesly si nejen psychické problémy, ale při nedostatečné lékařské péči i trvalé zdravotní komplikace. Nejednou skončila indispozice fatálně, sepsí celého organismu.

Lepší prognózy nemělo ani donošené těhotenství. V květnu či červnu počaté plody se rodily na sklonku zimy, zejména v tuhých únorových mrazech byl porod pro nedostatkem vitamínů oslabenou rodičku velmi rizikovou záležitostí. Vyčerpané tělo nemělo dost síly bojovat s případnou infekcí, a tak velmi často narození nového života končilo pro ženu exitusem.

Stane se z pověry přežitek?

Svatba v máji, nevěsta na máry:  Proč je měsíc lásky svatebčany prokletý?
Foto: unsplash.com

Náhled na májové sňatky se pomalu, ale jistě mění. Logická adaptace pomáhá v moderní společnosti překonávat u části snoubenců předsudky vůči jinak tolik lákavým květnovým termínům. Podle statistik počet sňatků uzavřených v pátém měsíci roku v posledních letech stoupá, přestože i nadále patří toto období v rámci roku k nejméně vyhledávaným, přestože jde o nejkrásnější období, kdy je celá příroda v rozpuku. Obavy z iracionálního, magického a blíže nespecifikovatelného uřknutí mají podle průzkumu až dvě třetiny nevěst. Třetina oslovených už pak považuje pověry za nedůstojný přežitek.

 
 

Přečtěte si více