Marriage Guide online

Únos nevěsty

Vedle tradičních svatebních zvyků, jako je házení kyticí nebo krájení svatebního dortu, mají své místo na některých svatbách i zvyky méně časté. Mezi ty, které nenajdete na každé veselce, patří i únos nevěsty. Nutno dodat, že tato tradice mnohdy budí kontroverzní reakce.

Únos nevěsty

Nevěsty se unášejí od pradávna

Tradice únosu nevěsty ze svatební hostiny se k nám dostala z Balkánu. Tehdy ale únos nebyl považován za veselou vsuvku, která svatbu oživí, ale měl čistě praktický význam. Kořeny tohoto zvyku lze najít v primitivním kmenovém únosu žen, kdy bylo potřeba zajistit populační rozvoj kmene.

Takovéto vynucené uzavření svatby bylo považováno za nezákonné a hodnotilo se jako zneuctění ženy. V Černé Hoře byla situace dokonce taková, že za únos nevěsty hrozila únosci i smrt. Stejně tak jižní Slované považovali únos za hanbu.

Někdy mohl být únos i předem domluvený. K tomu docházelo především v případech, kdy zúčastěné osoby neměly na svatbu peníze. A tak vysněného svazku dosáhly tímto nestandardním způsobem.

Únos dnes

Určitě si pod pojmem únos nepředstavujte, že přiběhne parta mužů, svážou nevěstu, hodí si ji přes rameno a vyběhnou s ní ze sálu. Svatební únos má mírumilovný charakter a měl by být pomyslnou třešničkou svatební oslavy. Když tedy vše dopadne tak, jak má.

V dnešní době probíhá zvyk tak, že nejčastěji v podvečer bývá nevěsta z hostiny unesena. A to buď nenápadně, že si toho ženich ani nevšimne, nebo pro větší recesi mohou vtrhnout do sálu muži s černými kuklami na hlavách a nevěstu zajmout. Novomanželku pak obvykle odvezou do nějakého blízkého lokálu, kde čekají, až je ženich najde. A zaplatí za ně útratu jako výkupné za nevěstu.

Jinou alternativou je, že je nevěsta schovaná pouze v jiném pokoji budovy, kde se hostina koná. Ideálně by se mělo volit takové místo, kde ženich nevěstu snadno najde a nezabere mu to mnoho času.

Rozporuplnost zvyku

Ačkoli se únos nevěsty na první pohled jeví jako veselá vsuvka do svatební hostiny, může celou svatbu pořádně zkazit. Případů, při kterých nemusí dopadnout únos podle představ, lze najít hned několik.

Prvním z nich může být ten, že ženich si únosu své vyvolené vůbec nevšimne a vesele se baví dál. V horším případě se může stát, že úplně odmítne jít nevěstu hledat. Na rovinu řečeno, s postupující hodinou roste i množství alkoholu v krvi, a tak není divu, že se ženich do divokého pátrání zrovna nežene. Potom nastává situace, kdy je nevěsta na jednom místě a ženich na druhém. Novomanželka je naštvaná na manžela, že se ji nevydal hledat a ženich zase na manželku, že se nechala unést.

Druhým extrémem je, že ženich hledá nevěstu příliš dlouho. Obecně se uvádí, že by doba celého únosu i s nalezením nevěsty neměla přesáhnout jednu hodinu. Potom už se stává spíše trapnou záležitostí a vede k tomu, že se mohou svatebčané začít bez novomanželů nudit a začnou odcházet. Také pro samotné novomanžele může být situace nepříjemná. Místo aby si svůj svatební den užívali se svými nejbližšími, nevěsta dřepí někde v hospodě a ženich ji nahání po všech možných místech.

Organizovaný únos

V ideálním případě by měl být únos zorganizovaný tak, aby proběhl co nejrychleji a bez větších problémů. Toho se často dosahuje tím, že ženich je navigován, kde má nevěstu hledat. Někdy se volí i takový způsob, že ženich musí plnit únosci zadané úkoly a po každém splněném úkolu dostane nápovědu, která mu poradí směr, kterým by se měl při hledání vydat.

Rozhodně byste se měli tomuto zvyku vyhnout, pokud mezi zúčastněnými není ani jeden střízlivý šofér. Jak se říká - opilý řidič, veselý vrah. Nic nestojí za to, abyste sedli za volant, když nejste stoprocentně fit a způsobili sobě, nebo někomu jinému újmu na zdraví.

 
 

Přečtěte si více