Marriage Guide online

Manuál pro zasnoubené: Seznam věcí, které musíte udělat

Text: Lenka Zelnitiusová

Je to tady. Na vaší ruce se třpytí kroužek s kamínkem a vám hlavou zní jediné - budu se vdávat! Zásnuby znamenají pro každou ženu velmi emotivní záležitost. Od euforie po dojetí a radost, tu a tam se objeví nervozita, kterou střídá panika. Nevíte, co byste měla udělat teď a co potom? Máme pro vás inspirativní tahák, se kterým protančíte svatebními přípravami od A do Z.

Manuál pro zasnoubené: Seznam věcí, které musíte udělatZobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Trůní vám na prsteníčku drahý prsten a máte obavy, abyste o něj nepřišla nebo ho nešťastnou manipulací snad nezničila? Můžete využít možnosti pojištění, které se mimo jiné vztahuje na krádež, loupež, vandalismus a poškození vlivem mechanického použití.

Informujte vaše blízké

Dříve než postnete na sociální sítě všeříkající příspěvek, zamiřte k rodičům a oznamte jim radostnou událost. Přece jenom by se to měli dozvědět přímo od vás, než zprostředkovaně od jiných. Maminku by jistě mrzelo, kdybyste se jí zapomněla pochlubit. Pokud nebydlíte zrovna za rohem, zvedněte telefon a zaradujte se s rodinou na drátě. Pak teprve přichází správný čas na Facebook či Instagram. Ať všichni vědí, že se budete vdávat.

Užívejte a oslavujte

Manuál pro zasnoubené: Seznam věcí, které musíte udělat
Foto: Pixabay.com

Pozvěte nejbližší rodinu na oběd či menší posezení. Společně zavzpomínejte, jaké to tehdy bylo, když se vdávala vaše maminka nebo babička. Vyrazte s drahým na wellness, na prodloužený romantický víkend do Paříže, Benátek, Říma a užívejte si jedinečného pocitu, že máte jeden druhého. Radujte se z významného posunu ve vztahu i v životě.

Udělejte si jasno

Jakmile zásnubní mumraj utichne, promluvte si s partnerem o svatbě. V klidu si sedněte a vzájemně vyslechněte své představy, přání a neváhejte otevřít také otázku preferovaného termínu a rozpočtu. Finance tvoří zásadní položku, od které se odvíjí ty další. Přejete si svatbu na jaře či raději na podzim, netradičně ve všední den nebo klasicky v sobotu? Toužíte po luxusu v zámeckém hotelu anebo dáte přednost rustikální veselce na louce? Až vyladíte termín, informujte se u klíčových osob, zda mají volno, ať můžete s jejich účastí počítat.

Inspirujte se

Manuál pro zasnoubené: Seznam věcí, které musíte udělat
Foto: Stylishwedd.com

Prolistujte svatební magazíny, prolustrujte tematické portály, diskuzní fóra a sjeďte oblíbený Pinterest. Neváhejte se zúčastnit svatebního veletrhu, kde se naladíte na správnou notu, spatříte aktuální kolekci svatebních šatů, ochutnáte všelijaké dezerty, setkáte se zajímavými lidmi a navíc získáte kontakt na prověřené dodavatele, kteří často nabízí své služby za speciální ceny.

Sestavte seznam hostů

Máte rozvětvenou rodinu a z tohoto důvodu hned uvažujete o velké svatbě? Rozhodujte se spíše podle toho, jaké osoby chcete skutečně mít ve svůj svatební den po svém boku. Nesnažte se zavděčit všem jen proto, že se to od vás žádá. Řiďte se vlastními pocity a dejte na intuici. Čím více hostů, tím vyšší náklady.

Svatební pomocník

Někdo preferuje mobilní aplikaci, jiný klasickou papírovou verzi svatebního diáře, který se stane vašim průvodcem. Zjistíte, co zajistit jako první, co počká a celkově se budete cítit mnohem klidněji, když svatební chaos dostane řád. Navíc vám svatební plánovač poslouží jako milá vzpomínková rekvizita. Pokud se vaše kamarádka bude vdávat, dárek v podobě svatebního notesu jistě ocení.

Do roka a do dne?

Manuál pro zasnoubené: Seznam věcí, které musíte udělat
Foto: Pixabay.com

Ideální je začít s plánování veselky s ročním náskokem, a tedy raději pomaloučku a polehoučku, než usnout na vavřínech a poté propadat beznaději. Jakmile zamluvíte svatební místo, zaměřte se na výběr kvalitního fotografa a kameramana. Ti nejlepší mají především během léta napilno.

Zvládnete organizaci svatby svépomocí, nebo vsadíte na profesionála? Malou svatbu dost možná naplánujete s pomocí rodiny a přátel, avšak zkušenosti, kontakty a nadhled znalé svatební koordinátorky jsou k nezaplacení. Doporučujeme zvážit alespoň koordinaci svatebního dne. Vše půjde jako na drátkách a jako nevěsta si užijete každou minutu bez zbytečného stresu.

Výběr šatů, snubních prstenů a obleku po ženicha rozhodně nepodceňte a začněte hledat ty pro vás ideální klidně s půlročním předstihem. Vizážistku, kadeřnici, cukrářku a floristku vyřešte nejpozději tři čtvrtě roku před svatbou. Měsíc do svatby si u dodavatelů ověřte, zda s vámi počítají.

Berte v potaz

  • Nenechejte si vnutit to, co na své svatbě mít nechcete.
  • V rámci plánování zohledněte také přítomnost menstruace.
  • Netrapte se nesmyslnými dietami, raději si vyberte padnoucí šaty.
  • Investujte do kvalitního spodního prádla.
  • Navštivte kadeřnici i kosmetičku s předstihem, ať ve svatební den záříte a v mezičase příprav zvládnete vyzrát nad akné nebo zničenými vlasy.
  • Na rozlučku se svobodou pozvěte jen ty, které máte v plánu pozvat i na vaši svatbu.
  • Nezapomeňte do plánování zapojit také vašeho snoubence. Vyrazte spolu třeba na degustaci servírovaného menu. Ať víte, co se bude podávat.
 
 

Přečtěte si více