Marriage Guide online

Nejzajímavější svatební pověry a rčení

Text: Nikol Maršálková

Svatba není jen svatební obřad, výměna prstýnků, hostina a svatební noc. Skrývá se za ní mnohem víc. Existují dokonce i svatební pověry a rčení, které svatbu od pradávna doprovází. Přinášíme vám ty nejzajímavější z nich. Věděly jste třeba, že….

Nejzajímavější svatební pověry a rčení

Družičky jsou pro ochranu nevěsty

Družičky si každá nevěsta volí ze svých nejbližších kamarádek. Jejich význam je zřejmý, mají ji pomáhat se svatebními přípravami a nachystají jí tajnou rozlučku se svobodou. Družičky na svatbě ale mají od pradávna i jiný význam:

Podle staré pověry mají být družičky svobodné ženy v podobných šatech jako má nevěsta. A to proto, aby si je zlý duch, který chce nevěstě uškodit, spletl s jednou z družiček a nevěsta zůstala v bezpečí.

Bláznivé a trochu strašidelné, že?

Kdo ji chytí, do roka svatbu bude míti!

Jednou z nejznámějších svatebních tradic bývá hod svatební kytice mezi svobodné ženy. Ta, která chytí kytici, by se dle rčení měla do roka vdát.

Věděly jste ale, že existuje podobná tradice i pro muže? Nevěsta má během obřadu na sobě podvazek, který se jí sundá až na svatební hostině. Podvazek se poté hází mezi svobodné pány a kdo jej chytí, do roka svatbu bude míti!

Bláznivá svatební rčení

Existuje mnoho svatebních rčení. Svatba je velký krok ve vašem životě, proto není divu, že kousek vašeho já těmto rčením věří a snaží se jim vyhnout. Berte to ale trochu s nadsázkou. Jsou i svatební rčení, které nepřináší jen konec manželství a chudobu! Tak například:

  • Padající sníh, do manželství požehnání a smích.
  • Kdo se žení pro krásu, ta trvá jen do času. Kdo se žení pro statky, ty přichodí na zmatky. Kdo se žení pro ctnost, ta trvá věčnost.
  • Pokud v den svatby prší, novomanželům padá štěstí.
  • Zrníčko cukru a drobet chleba, nevěsta by sníti měla. Poté to ona bude v domácnosti vládnout.
 
 

Přečtěte si více