Marriage Guide online

Svatební přípitek a proslov – co všechno obnáší?

Text: Veronika Moreira

Svatební přípitek v sobě skrývá velkou symboliku. Je to velmi silný, emotivně často vypjatý okamžik. Kouzelná chvíle, při které řečník pronese pár slov k novomanželům, poblahopřeje, udělí pár rad do života a nejlépe i trochu pobaví hosty.

Svatební přípitek a proslov – co všechno obnáší?

Vybídnutím ke slavnostnímu přípitku na zdraví novomanželů pak zahájí svatební hostinu. Připíjíme sektem či šampaňským. Svatební proslov obvykle pronáší otec nevěsty, který tímto symbolicky a definitivně “předává dceru“, nebo jeden ze svědků. Toto však není nutným pravidlem.

Svatební proslov zmiňuje minulost, přítomnost i budoucnost

Hned na začátku by mělo být jasné, kdo bude slavnostní proslov pronášet, zda bude jeden, nebo jich bude víc.

Neměl by být příliš zdlouhavý, ani upjatý a spěšně ukončený. Svatební proslov nutně nemusí hosty dojmout k slzám, nebo je hurónsky rozesmát. Je to chvíle, která se bere vážně, ale nemusí působit přehnaně formálně. Obvykle se zmíní minulé i současné životy novomanželů a přání dlouhé, šťastné budoucnosti. Pár správně volených slov vyjádří vše podstatné, příjemně odlehčí atmosféru a pak už zbývá jen požehnání.

Zprvu je důležité nezapomenout na oslovení, přivítání svatebčanů, nejlépe větou ve smyslu: “drazí novomanželé, vážení hosté“, nebo “milý Karle, milá Jano, vážení přítomní.“

Poté se obvykle krátce zavzpomíná na minulost, můžete zmínit něco z nevěstina či ženichova dětství, obeznámit hosty s tím, jak dlouho ji nebo jeho, či oba dva, znáte, jací podle vás jsou.

Dále se nabízí pobavit hosty nějakou veselou historkou, společným zážitkem, který vás k této dvojici pojí.

Na závěr se očekává jedna či dvě krátké a výstižné rady do manželství, můžete se blýsknout i vtipným, či moudrým citátem.

Poté zbývá popřát novomanželům šťastnou a krásnou budoucnost plnou vzájemné lásky, podpory a tolerance.

Následuje přípitek.

Co vynechat a co vyzdvihnout při svatebním proslovu?

Svatební proslov by neměl uvádět nikoho z přítomných do nepříjemných rozpaků. Není vhodné proto zmiňovat cokoli týkající se bývalých partnerů, nebo mluvit o poučení se z chyb v předchozích vztazích.

Už vůbec není vhodné vytahovat při této příležitosti staré křivdy a témata rodinných neshod.

Jak už bylo naznačeno, svatební proslov by měl být především pozitivní, vybízet k optimismu a dobré náladě. Vyzdvihnout krásu láskyplného vztahu, k jehož oslavě se tu všichni sešli a projevit upřímnou víru v jeho dlouhé trvání.

Zapomenutý svatební proslov? Improvizace povolena!

Svatební proslov není nutné ani vhodné dlouze sepisovat a poté se učit nazpaměť. Nejde přece o báseň, kterou budete předříkávat, ani o složení nějaké zkoušky. Menší příprava však není od věci. Můžete si napsat kratší “tahák“ s opěrnými body, o věcech, které opravdu chcete zmínit, protože budou pro vás v danou chvíli důležité.

Pokud nakonec přece jen ztratíte nit, nenechte se vyvést z míry a uvědomte si, že tu nejste proto, že se od vás čeká mistrovský řečnický výkon.

Improvizujte a mluvte o tom, co opravdu cítíte, zapomeňte na fráze a nenuťte se do nich.

Mluvte srozumitelně a nahlas, snažte se nemluvit monotónně. Stůjte rovně, neschovávejte z nervozity ruce do kapes. I když budete mluvit třeba jen před známými a členy rodiny, tato chvíle vyžaduje jistou důstojnost.

V příštím článku si povíme, čím si na svatbě připít, jaké vybrat sklo, nebo jaké jsou u nás oblíbené aperitivy.

 
 

Přečtěte si více